Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Pomóżmy zgwałconej 10-latce

Pomóżmy zgwałconej 10-latce

Amnesty International wzywa do podpisywania petycji dla ocalenia 10-letniej zgwałconej dziewczynki z Paragwaju! Pod koniec kwietnia, w Paragwaju, 10-letnia dziewczynka została przywieziona przez matkę do szpitala, po tym jak skarżyła się na ból brzucha. Okazało się, że jest w 21 tygodniu ciąży, w wyniku gwałtu dokonanego przez jej ojczyma. Jej życie jest zagrożone. Władze odmawiają jej dostępu do legalnego przerwania ciąży. Podejmij działanie! Według ostatnich danych ONZ dziewczęta w wieku 10-14 lat stanowią 2,13% przypadków umieralności okołoporodowej w Paragwaju.
Obecnie stan zdrowia dziewczynki jest stabilny, ale dyrektor szpitala publicznie oświadczył, że jej ciąża jest w grupie wysokiego ryzyka. Światowa Organizacja Zdrowia i autorytety w obszarze ochrony zdrowia z całego świata zgodnie potwierdzają, że ciąża stanowi szczególne zagrożenie dla młodych dziewcząt, których ciała nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Dlatego też dostęp do wszelkich środków ochrony zdrowia dziewczynki, w tym dostęp do legalnego przerwania ciąży, muszą zostać zapewnione.
Amnesty International posiada informacje, z których wynika, że żądanie przerwania ciąży złożone przez matkę dziewczynki nie zostało uwzględnione, a 10-latka ma zostać odesłana do centrum dla młodych matek. Decyzja odmawiająca przerwania ciąży jest niezgodna z prawem. W Paragwaju aborcja jest legalna, jeżeli życie kobiety lub dziewczyny jest zagrożone. W tym przypadku zagrożenia życia dziewczynki nie budzi żadnych wątpliwości. Konwencja o prawach dziecka stanowi, że „najlepsze zabezpieczenie interesów dziecka ma być przedmiotem największej troski”. Wszystkie państwa, w tym Paragwaj, mają obowiązek zapewnienia dostępu do przerwania ciąży w takich okolicznościach. Działaj teraz!Deklaracja do podpisania znajduje się na stronie AI.

Sprawdź także

Raport RPO za rok 2021

Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i …