Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Porażka rzecznika Ziobry

Porażka rzecznika Ziobry

Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu umorzył postępowanie dyscyplinarne wobec sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek, które przeciw niej wszczął Przemysław Radzik. Nominowany przez Ziobrę zastępca rzecznika dyscyplinarnego chciał zawieszenia jej w czynnościach i obniżenia wynagrodzenia.
Radzikowi chodziło o krytyczne wobec „dobrej zmiany” wpisy Barańskiej-Małuszek na Twitterze. Sędzia, komentując np. funkcjonowanie w Ministerstwie Sprawiedliwości „farmy trolli”, odpowiedzialnością za jej działalność obarczyła Zbigniewa Ziobrę
Sędzia Barańska-Małuszek wniosła o umorzenie postępowania. – „Zgodnie z obowiązującym prawem możliwość wnoszenia skarg dyscyplinarnych wobec sędziów sądów rejonowych mają jedynie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, działający przy odpowiednich sądach okręgowych, a nie rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab czy jego zastępcy Przemysław Radzik i Michał Lasota” – tłumaczył pełnomocnik sędzi Grzegorz Kasicki.
Sąd przychylił się tego wniosku. – „Sędzia Olimpia Barańska-Małuszek jest sędzią sądu rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim i nie pełni funkcji prezesa lub wiceprezesa sądu apelacyjnego, okręgowego ani rejonowego. W tej sytuacji zastępca rzecznika dyscyplinarnego nie posiadał kompetencji do skutecznego wszczęcia w stosunku do niej postępowania dyscyplinarnego” – orzekł sędzia Witold Wojtyło. Radzik nie pojawił się dziś we wrocławskim sądzie…

Prawnicy uważają, że dzisiejsze orzeczenie sądu dyscyplinarnego jest istotne nie tylko dla Olimpii Barańskiej-Małuszek. – „Nie będą mogły nie brać go pod uwagę inne sądy dyscyplinarne, przed które przez rzecznika stawiani są inni sędziowie w całym kraju” – powiedział po rozprawie sędzia Kasicki.

Sprawdź także

Wałbrzych bez sądu pracy

W sądzie w Wałbrzychu nie ma już wydziału pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Ministra Sprawiedliwości …