Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Potrzebna broszura

Potrzebna broszura

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że w sierpniu ponad 200 000 tysięcy egzemplarzy broszury ?Będę świadkiem w sądzie? trafiło w ramach kolejnej bezpłatnej dystrybucji do 3136 instytucji na terenie całego kraju.

Wśród odbiorców znalazły się: Ośrodki Pomocy Społecznej, Instytucje i Stowarzyszenia dla osób pokrzywdzonych, Ośrodki Interwencji Kryzysowej, Komendy Wojewódzkie Policji, Rodzinne Ośrodki Diagnostyczno Konsultacyjne, Komitety Ochrony Praw Dziecka oraz Sądy i Prokuratury. Szkoda, że na tej liście zabrakło kuratoriów oświaty oraz szkól.

Cieszy mnie, że w sądach i na policji małolat dostanie ministerialną broszurę, ale zadajmy sobie pytanie – kiedy małolat trafia do sądu bądź komisariatu? Wtedy jest już za późno. Nie chcę jednak tylko narzekać, ale zainspirować resort do zmiany geografii dystrybucji tej niezwykle potrzebnej społecznie broszury. Powinna ona być impulsem do przeprowadzenia lekcji prawa z prawdziwego zdarzenia.
Publikacja jest przyjaznym i kolorowym informatorem dla dzieci w wieku 10-15 lat, z którego w sposób prosty i adekwatny dla swojego poziomu rozwoju dziecko dowie się: _na czym polega zadanie świadka w sądzie, _kogo spotka w sądzie będąc świadkiem, _co dzieje się w trakcie rozprawy sądowej, _jak wygląda pokój przesłuchań, _co będzie działo się po zakończeniu sprawy w sądzie.
Byłoby dobrze, aby dyrekcje szkól zainteresowały się ta broszurą, a wychowawcy sami, albo z zaproszonym prawnikiem ? wszystkie prawnicze korporacje w Poznaniu są gotowe do bezpłatnej współpracy ? omówiły wraz z dziećmi przysługujące im prawa, gdy będą musiały stawić się w sądzie.

Sprawdź także

Wybory nie dla inwalidów

Raport RPO z kontroli lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w wyborach do …