Strona główna / Aktualności / Powołano Radę Dialogu Społecznego

Powołano Radę Dialogu Społecznego

Liczę na rolę Rady Dialogu Społecznego w budowie lepszej Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda, który powołał członków nowego forum współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu. Rada Dialogu Społecznego zastąpiła funkcjonującą od 2001 roku Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Prezydent powiedział, że podczas jego rozmów z mieszkańcami Polski problem braku dialogu pojawiał się bardzo często. Podkreślił, że ogromnie liczy na rolę RDS w budowie lepszej Polski, w zapewnieniu krajowi zrównoważonego rozwoju. – By było poczucie solidaryzmu społecznego, żeby ono było w obywatelach odbudowywane – zaznaczył. – Fundamentalne znaczenie w tym zakresie, dla tych zadań ma dialog. Dialog rozumiany jako dążenie do porozumienia w sprawach ważnych – powiedział prezydent. Dziękował za „ważny i znaczący” gest wobec prezydenta i konstytucji – wprowadzenie do Rady Dialogu Społecznego przedstawiciela głowy państwa. Prezydent zwrócił uwagę, że można dopuścić z głosem doradczym do udziału w pracach Rady przedstawicieli innych organizacji. Umożliwia to znowelizowana ustawa. Wyraził nadzieję, że przewodniczący, wybierani rotacyjnie co roku, będą o tej możliwości pamiętali.
? Jeżeli chcemy odbudować poczucie wspólnoty, to ta odbudowa odbywa się także poprzez proces konsultacyjny ? zaznaczył. – Będę miał wiele tematów, które będę chciał z państwem skonsultować, usłyszeć państwa opinię ? zwrócił się do członków Rady. – Jesteście Państwo grupą niezwykle reprezentatywną, można powiedzieć, że dzisiaj stoi przede mną w tej Sali gremium, które rzeczywiście może decydować o przyszłych losach Rzeczypospolitej i polskiego społeczeństwa jako całości ? dodał prezydent.
Zadaniem Rady jest prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Rada ma także w sposób praktyczny realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia. Skład Rady Dialogu Społecznego na stronie internetowej prezydenta.

Sprawdź także

Świadkowie „Pegasusa”

Zespół został powołany w ramach Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji …