Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Powrócą kolejne sądy

Powrócą kolejne sądy

Z dniem 1 lipca 2015 r. odtworzone zostaną 34 sądy rejonowe. Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podpisał wczoraj (12 listopada 2014 r.) rozporządzenia dotyczące przywrócenia kolejnych sądów rejonowych zniesionych w związku z tzw. reorganizacją małych sądów. Przypomnijmy, że 7 października 2014 r. zostało podpisane rozporządzenie na mocy, którego od 1 stycznia 2015 r. na mapę sądownictwa powróci 41 sądów rejonowych, które na przełomie 2012 i 2013 r. zostały zniesione i przekształcone w wydziały zamiejscowe innych sądów rejonowych. W drugim etapie, z dniem 1 lipca 2015 r., Ministerstwo Sprawiedliwości planuje odtworzyć kolejne 34 sądy. W sumie, w dwóch etapach, powołanych na nowo zostanie 75 sądów rejonowych. Odtwarzanie sądów rejonowych to konsekwencja tzw. prezydenckiej noweli ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która wprowadziła obiektywne kryteria tworzenia i znoszenia sądów rejonowych, a także wyjście naprzeciw potrzebom społeczności lokalnych i wymiaru sprawiedliwości. Według przyjętych regulacji, kryteriami tworzenia sądów rejonowych są liczba mieszkańców zamieszkujących obszar gminy lub kilku gmin (co najmniej 50.000) oraz wpływ podstawowych kategorii spraw do istniejącego sądu rejonowego z obszaru gminy lub kilku gmin (5.000 w ciągu roku kalendarzowego).
Ustawa przewiduje także możliwość utworzenia sądu rejonowego dla obszaru zamieszkałego przez mniejszą niż 50.000 liczbę mieszkańców, jeżeli wpływ podstawowych kategorii spraw do istniejącego sądu rejonowego z tego obszaru wyniesie co najmniej 5.000 w ciągu roku kalendarzowego.
W drugim etapie, z dniem 1 lipca 2015 r., Ministerstwo Sprawiedliwości planuje przywrócić sądy spełniające kryteria obligatoryjne i kryterium fakultatywne według danych statystycznych za rok 2013. Kryteria te spełniają 34 następujące sądy rejonowe zniesione z dniem 1 stycznia 2013 r: w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Bydgoszczy: 1) Sąd Rejonowy w Mogilnie; 2) Sąd Rejonowy w Żninie; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Elblągu: 3) Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim: 4) Sąd Rejonowy w Sulęcinie; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Kaliszu: 5) Sąd Rejonowy w Ostrzeszowie; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Kielcach: 6) Sąd Rejonowy w Pińczowie; 7) Sąd Rejonowy we Włoszczowie; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Koszalinie: 8) Sąd Rejonowy w Sławnie; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Krakowie: 9) Sąd Rejonowy w Miechowie; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Krośnie: 10) Sąd Rejonowy w Brzozowie; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Legnicy: 11) Sąd Rejonowy w Jaworze; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Lublinie: 12) Sąd Rejonowy we Włodawie; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Olsztynie: 13) Sąd Rejonowy w Biskupcu; 14) Sąd Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim; 15) Sąd Rejonowy w Nidzicy; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Opolu: 16) Sąd Rejonowy w Głubczycach; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Przemyślu: 17) Sąd Rejonowy w Lubaczowie; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Radomiu: 18) Sąd Rejonowy w Lipsku; 19) Sąd Rejonowy w Szydłowcu; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Rzeszowie: 20) Sąd Rejonowy w Ropczycach; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Słupsku: 21) Sąd Rejonowy w Bytowie; 22) Sąd Rejonowy w Miastku; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Szczecinie: 23) Sąd Rejonowy w Kamieniu Pomorskim; 24) Sąd Rejonowy w Łobzie; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu: 25) Sąd Rejonowy w Kolbuszowej; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Toruniu: 26) Sąd Rejonowy w Golubiu-Dobrzyniu; 27) Sąd Rejonowy w Wąbrzeźnie; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego we Włocławku: 28) Sąd Rejonowy w Radziejowie; 29) Sąd Rejonowy w Rypinie; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego we Wrocławiu: 30) Sąd Rejonowy w Miliczu; 31) Sąd Rejonowy w Strzelinie; 32) Sąd Rejonowy w Wołowie; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Zamościu: 33) Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim; w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Zielonej Górze: 34) Sąd Rejonowy we Wschowie.

Sprawdź także

Oświadczenie 13 sędziów IC SN

Oświadczenie 13 Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Nie można wybierać kandydatów na Prezesa Izby Cywilnej …