Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / Powrót peronówek?

Powrót peronówek?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że opłata za dostęp do peronów wchodzi w zakres minimalnego pakietu dostępu do infrastruktury kolejowej. Taka kwalifikacja ma kluczowe znaczenie dla zasad pobierania od przewoźników kolejowych opłaty za jej udostępnianie, także w Polsce.

Formalnie orzeczenie TSUE jest wiążące jedynie dla stron prowadzonego postępowania, tj. kolei w Austrii, jednak zadaniem TSUE jest zapewnienie jednolitej wykładni prawa w całej Unii Europejskiej.
Zasady ustalania opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej są inne niż dla obiektów infrastruktury usługowej (OIU)  i mogą być wyższe niż opłaty za korzystanie z infrastruktury kolejowej objęte minimalnym pakietem dostępu.
W Polsce perony są kwalifikowane jako obiekty infrastruktury usługowej, jednak sposób pobierania opłat za ich udostępnianie jest zróżnicowany w zależności od operatora OIU. PKP PLK przywróciło w tym roku te opłaty.

Wyrok TSUE w sprawie C‑210/18 zapadł w następstwie pytania złożonego przez Schienen Control Kommission (organ administracyjny przy austriackim organie regulacyjnym ds. kolei)

Sprawdź także

Polexit rozpoczęty

Komisja Europejska uruchamia procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. Powodem Trybunał Konstytucyjny Komisja Europejska podjęła decyzję o …