Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Poznań przeciera drogę do Indii

Poznań przeciera drogę do Indii

Adwokat z Poznania, Aleksander Jóskowiak, przewodniczący Rady Izby Polsko-Indyjskiej Izby Gospodarczej mówi o wielkiej szansie rozwoju ekonomicznego RP we współpracy z Indiami i oczywiście o futbolu.

– Izba 17 września obchodziła dwulecie istnienia. Co było podstawowym powodem otwarcia ekonomicznego w kierunku subkontynentu?
– To fakt. Właśnie 17 września 2008 roku, w budynku World Trade Center odbyło się spotkanie założycielskie Polsko-Indyjskiej Izby Gospodarczej z udziałem ponad stu przedsiębiorców z Polski i Indii. 24 kwietnia 2009 roku, a więc zaledwie miesiąc po formalnej rejestracji, Polsko-Indyjska Izba Gospodarcza współorganizowała wraz z Ministerstwem Gospodarki RP oraz Krajowa Izbą Gospodarczą ?Indyjsko-Polskie Forum Biznesowe? z udziałem pani prezydent Indii Pratibhy Devisingh Patil, której towarzyszyła delegacja, składająca się z przedstawicieli kilkunastu najbardziej znaczących firm indyjskich. Stworzyło to okazję do nawiązania ścisłej współpracy, zarówno z przedsiębiorcami indyjskimi jak i Federacją Indyjskich Izb Handlu i Przemysłu. Ten sukces ugruntował nasza współpracę z Ministerstwem Gospodarki oraz Krajowa Izbą Gospodarcza, a jej ukoronowaniem był list gratulacyjny, który do nas wystosował Adam Szejnfeld, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
– Rozumiem, ze dopiero co zakończona wizyta Donalda Tuska, prezesa Rady Ministrów RP, odbyła się z waszym udziałem….
-Staramy się przetrzeć od nowa szlaki. Pamiętajmy, że od ponad 30 lat Polska zapomniała o Indiach. Współpraca, bardzo ożywiona w latach 70-tych, obumarła. Zapraszając przedsiębiorców do współpracy z Polsko-Indyjską Izbą Gospodarczą pragnę podkreślić, że jesteśmy jedyną w Polsce bilateralną izbą odpowiedzialną za polsko- indyjską współpracę gospodarczą. Dysponujemy odpowiednią wiedzą i kontaktami, aby interesy polskich i indyjskich przedsiębiorców mogły być realizowane w sposób jak najbardziej optymalny. Działalność Izby skupia się głównie na wspomaganiu aktywności polskich przedsiębiorstw na rynku indyjskim oraz budowaniu struktur biznesowych, które mogłyby podjąć się partnerstwa przy realizacji indyjskich inwestycji w Polsce.
– A co ze współpracy z Indiami może mieć Poznań?
– Przedstawiciele miasta Poznania brali udział w organizowanej przez Izbę w dniach od 5 do 13 września specjalnej misji do New Delhi, Bombaju i Bangalore, która zbiegła się z oficjalną wizytą rządową premiera Donalda Tuska. Nasza Izba miala spory udział w jej przygotowaniu ?podpowiadając? z kim trzeba rozmawiać. Ponadto odpowiedź na tak postawione pytanie, padnie z całą pewnością 30 września właśnie w Poznaniu. Polsko-Indyjska Izba Gospodarcza organizuje w naszym mieście Polsko-Indyjskie Forum Gospodarcze. Sympozjum odbędzie się w hotelu Andersia, a skład uczestników, ( przybędzie ambasador Republiki Indii w Polsce) oraz poruszana tematyka wyjaśnią dlaczego warto robić biznes z Hindusami. Zasadniczym celem spotkania jest zaznajomienie polskich przedsiębiorców z zasadami funkcjonowania na rynku indyjskim. Omówione m.in. zostaną polsko-indyjskie stosunki handlowe, zagadnienia prawne oraz aspekty kulturowe.
-A związki Izby z Poznaniem?
– Nasza Izba ściśle współpracuje z Urzędem Miasta Poznania, Ministerstwem Gospodarki, Polską Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Krajową Izbą Gospodarczą, World Trade Center Poznań. Spodziewam się, że o możliwościach inwestycyjnych Poznania, naszym potencjale ekonomicznym i kulturalnym już niebawem przekonają się mieszkańcy New Delhi Bangalore i Bombaju, z którymi to miastami Poznań chce nawiązać ścisłą współpracę.
-Poza działalnością w Izbie, cały czas jest pan adwokatem i prowadzi własną kancelarię adwokacką…
– Od prawie dwudziestu lat jestem adwokatem. W mojej kancelarii skupiam się na tematyce gospodarczej, cywilnej, zwłaszcza kwestiach inwestycji, ale nie ?uciekam? też od spraw karnych czy podatkowych.
– Od lat jest pan podporą drużyny piłkarskiej Palestry.
– Raczej byłem, ale na całe szczęście mamy młodych następców, którzy godnie zastępują piłkarskich seniorów. Jesienią startuje nasza Liga Prawników i na pewno będę grać w tych meczach. Wybieram się również do Spały na Letnią Spartakiadę Prawników, gdzie przewidziano także rozgrywki piłkarskie.

Sprawdź także

Nosił wilk…..

19 przestępstw Piebiaka, 12 – Iwańca, 10 – Radzika, 3 – Cichockiego: Wnioski o uchylenie …