Najnowsze informacje

Prali brudne pieniądze

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarzenia w sprawie wprowadzenia pieniędzy do legalnego obrotu gospodarczego, przez zorganizowaną grupę przestępczą.

Były to wwartości majątkowe pochodzące z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz wystawianiu faktur VAT, które wykorzystywane były w celu pomniejszenia zobowiązań podatkowych. Sposób działania grupy polegał na rejestracji przez wyznaczonych członków określonej działalności gospodarczej i po uzyskaniu stosownej dokumentacji i założeniu konta bankowego, na wystawianiu fikcyjnych faktur VAT. Założyciele firm podpisywali jedynie wypełnione przez innych członków grupy faktury lub jedynie godzili się na wystawienia faktur VAT przez organizatorów przestępnego procederu.
Wystawione faktury VAT, opiewające nierzadko na kilkaset tysięcy złotych, miały być dowodem zaistnienia określonego zdarzenia gospodarczego, które w rzeczywistości nie miało miejsca. W celu uwiarygodnienia zafakturowanej usługi, w ślad za wystawianymi fakturami przelewane były pieniądze, po czym niemalże natychmiast wypłacano je z rachunku przedsiębiorcy i zwracano kierującym grupą. Wystawiane fikcyjne faktury VAT służyły do wyłudzenia zwrotu podatku od towarów i usług, bezprawnego odliczania podatku naliczonego od należnego oraz zwiększenia kosztów uzyskania przychodu, co prowadziło do obniżenia należnego podatku dochodowego.
W toku prowadzonego postępowania ustalono, że w przestępczym procederze brały udział co najmniej 94 osoby. Skierowany obecnie do Sądu akt oskarżenia dotyczy 19 osób działających w grupie przestępczej na terenie Poznania i okolic ( 6 kobiet, 13 mężczyzn, w wieku od 30 do 52 lat, mieszkańców Poznania i okolic), w tym dwóm oskarżonym zarzucono kierowanie grupą.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …