Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Prawo bezprawia

Prawo bezprawia

Premier ma jedno wyjście, jeżeli nie chce publikować ustawy. Może złożyć dymisję rządu za sprawą swojej rezygnacji – mówił w TVN24 konstytucjonalista doktor habilitowany Ryszard Piotrowski. Odniósł się do tak zwanej ustawy covidowej, która mimo przyjęcia przez Sejm i podpisu prezydenta wciąż nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Pytany, czy taka interpretacja przepisów, nie daje „wszechwładzy” premierowi nad uchwalonym prawem, konstytucjonalista Ryszard Piotrowski odpowiedział, że „tak by było, gdy ta interpretacja była poprawna, ale ona jest konstytucyjnie wadliwa”.

  • Przed Trybunałem Stanu można powoływać się na stan wyższej konieczności, ale przestępstwo także karne, nie tylko konstytucyjne, jest oczywistym przestępstwem – mówił.

Jego zdaniem „premier ma jedno wyjście, jeżeli nie chce publikować ustawy”. – Może złożyć dymisję rządu za sprawą swojej rezygnacji. Prezydent może tej dymisji nie przyjąć i wtedy premier albo naruszy konstytucje i prawo karne, albo ustawę ogłosi – powiedział gość TVN24.

  • Premier łamie artykuł 144. konstytucji, który mówi bardzo jasno, że prezydent podpisując ustawę, zarządza ich ogłoszenie, a to nie wymaga żadnego udziału premiera w procesie. Zasadniczo premier łamie także ważne postanowienie konstytucji, które mówi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa, więc premier musiałby mieć podstawę w ustawie. Wreszcie łamie zasadę demokratycznego państwa prawa – tłumaczył doktor Piotrowski.
    Więcej na tvn24.pl

Sprawdź także

Podła zemsta PiS

Prof. Adam Strzembosz staje w obronie sędziego Wróbla. „Wstyd. Będzie o nim wiedzieć cała Polska” …