Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Prawo ojca do dzieci

Prawo ojca do dzieci

Wielu ojców, o czym wiele instytucji nie chce nawet wiedzieć, boryka się na co dzień w Polsce z problemem utrudnionych kontaktów ze swoimi dziećmi. Czasami dochodzi do desperackich uprowadzeń dzieci przez drugiego z rodziców co spotkało Naomi i Filipa.

Zjawisko i negatywne konsekwencje tego stanu rzeczy dostrzegł Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości, który spotkał się z przedstawicielami Stowarzyszenia Praw Ojca i Dziecka. – Dostrzegamy ten problem. Dlatego w Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowaliśmy nowelizację kodeksu postępowania cywilnego, która m.in. przewiduje wysokie kary pieniężne dla rodzica, który utrudnia kontakty z dzieckiem drugiemu z rodziców ? powiedział m.in. minister sprawiedliwości.
W przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego zaproponowano również przepisy, które zmieniają zasady wykonywania orzeczeń sądowych, dotyczących kontaktów z dzieckiem w przypadku sporu na tym tle między jego opiekunami. Aktualny stan prawny krytykowano za mało efektywne respektowanie orzeczeń o kontaktach z dziećmi. Za każde naruszenie prawa do kontaktu z dzieckiem, sąd zagrozi nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego do takich spotkań. Zagrożenie zapłatą sumy pieniężnej może być zamieszczone już w orzeczeniu merytorycznym, w którym ustalono kontakty z dzieckiem. Przykładowo, matka która utrudnia ojcu kontakty z dzieckiem zostanie ostrzeżona, że będzie musiała mu z tego tytułu zapłacić określoną sumę pieniędzy.
Nowe przepisy zakładają także, że gdy sądowe nakazanie zapłaty nie doprowadzi do wykonania orzeczenia o kontaktach (a polegają one m.in. na zabieraniu dziecka poza miejsce jego pobytu), to sąd zleci kuratorowi przymusowe odebranie dziecka. Sąd będzie musiał jednak określić w jakim czasie od uprawomocnienia się postanowienia, ten środek ma być stosowany.
Na razie rodzice, czego przykładem jest sprawa 8- letniej Naomi Grzyb i jej 6-letniego brata Filipa, matka nie czekając na żadne wyroki i orzeczenia sądu uprowadziła dzieci. Zdesperowany ojciec obok policji powiadomił Fundację ITAKA, która pomaga w każdym przypadku zaginięcia bliskich nam osób.

Sprawdź także

Świrski przegrał z TOK FM

Sąd nie zgodził się na ukaranie stacji za krytykę podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha …