Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temida w Polsce, Europie i na Świecie / Praworządność to świętość

Praworządność to świętość

Ursula von der Leyen: Praworządność to święta wartość Unii. Pierwszy wywiad nowej szefowej KE dla polskich mediów

  • Wolność słowa, sprawiedliwości i prasy jest podstawą Unii. Zawsze będziemy działać na rzecz jej ochrony tam, gdzie jest potrzebna – mówi Ursula von der Leyen. Nowa szefowa w wywiadzie dla „Wyborczej” zapewnia, że praworządność „to święta wartość” UE.
    Ursula von der Leyen została wybrana na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej w miniony wtorek (16 lipca). Za kandydaturą niemieckiej polityczki zagłosowało 383 europosłów, przeciwko 327, a 22 wstrzymało się od głosu. Głosowanie było tajne.

Bartosz Wieliński z „Wyborczej”, w pierwszym wywiadzie dla polskiej prasy, zapytał Ursulę von der Leyen, czy coś zaproponowała węgierskiemu Fideszowi oraz Prawu i Sprawiedliwości, za poparcie jej kandydatury. – Kraje Europy Środkowej i Wschodniej zaufały mi, ponieważ znały mnie z czasów, gdy byłam szefem niemieckiego MON. Nie zawsze się zgadzaliśmy w kwestiach obronności, ale myślę, że wielu moich dawnych kolegów z ministerstw obrony rekomendowało mnie jako osobę, z którą można pracować. To bardzo pomogło. A gdy patrzy się na podział na Europę Zachodnią i Wschodnią, to na wschodzie wyczuwam potrzebę większej akceptacji i bycia bardziej widocznym – odpowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Jak podkreśliła niemiecka polityczka, „wolność słowa, sprawiedliwości i prasy jest podstawą Unii”. – Zawsze będziemy działać na rzecz jej ochrony tam, gdzie jest potrzebna – stwierdziła. I dodała, że „praworządność jest jedną ze świętych wartości Unii Europejskiej”. – Aby ostudzić emocje wzbudzane przez tę kwestię, popieramy wdrożenie mechanizmu, który wprowadzi przejrzystą sprawozdawczość co do przestrzegania zasad państwa prawa w każdym państwie członkowskim. Dzięki temu będzie jasne, że nie chodzi o wskazywanie palcem poszczególnych krajów, ale o to, by kontrolować wszystkich – oceniła Ursula van der Leyen w rozmowie z „Wyborczej”.

Źródło: Radio TOK FM

Sprawdź także

Trudny i pracowity rok AI

To był pracowity rok dla Amnesty International, który zaowocował pozytywnymi zmianami zachodzącymi na całym świecie. …