Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Prezes rzuca rękawicę

Prezes rzuca rękawicę

Jarosław Kaczyński wypowiada otwartą wojnę UE: grozi zawetowaniem budżetu europejskiego. „Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę. Nie damy się terroryzować pieniędzmi” – powiedział w wywiadzie dla Gazety Polskiej Codziennie. „Nazwę te działania po imieniu: mamy do czynienia z próbą odebrania nam suwerenności, nawet w sferze kultury”.

Kaczyński uważa, że europejscy urzędnicy, „jacyś politycy, których Polacy nigdy nigdzie nie wybierali, żądają od nas, byśmy …odrzucili wszystko, co dla nas arcyważne, bo im się tak podoba„. Prezes PiS nie wyjaśnia, o jakie to arcyważne sprawy chodzi, ani dlaczego polska kultura ma być odmienna od europejskiej. Słowem nie wspomina też, że Polacy w referendum głosowali na UE z całym dobrodziejstwem inwentarza, to jest wraz z prawem, urzędnikami i politykami UE.

„Jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski. Weto. Non possumus. I tak będziemy działać wobec każdego, kto będzie stosował wobec nas jakieś wymuszenia” . Prezes uważa, że to jego opcja oznacza stanie „po dobrej stronie historii. To ci, którzy chcą nam odebrać suwerenność, narzucić jakieś swoje widzimisię, są na drodze do upadku”.

Te groźby są niewątpliwie odpowiedzią na zapowiedź ze strony UE konsekwencji finansowych za łamanie praworządności w Polsce i na Węgrzech. Czy twarde i nieprzejednane stanowisko prezesa rządzącej partii to kolejny krok w kierunku Polexitu? Krok podjęty na dodatek całkowicie samowolnie, bo PiS nie otrzymał od Polaków mandatu na wyprowadzanie nas z Unii Europejskiej.
Zostań patronem
Za KODUJ24.PL; Źródło: Wyborcza.pl

Riposta Donalda Tuska

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada, że jest gotowy zablokować unijną pomoc dla Polski, byleby móc dalej bezkarnie gwałcić praworządność, a myślałem, że niczym mnie już nie zaskoczy – stwierdził we wtorek b. premier Donald Tusk, komentując słowa Kaczyńskiego w wywiadzie dla „Gazety Polskiej Codziennie”.

Sprawdź także

Niewiedza M. Wójcika

Zdaniem wiceministra Michała Wójcika Belgom nie wypada krytykować rządu PiS, bo ich kraj powstał ledwie …