Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Prezydent PiS i kolegów

Prezydent PiS i kolegów

Skierujemy w tej sprawie oficjalne pismo do Kancelarii Prezydenta – zapowiada Michał Wawrykiewicz, kandydat KO do europarlamentu. Prezydent Duda w poniedziałek znów był w Wielkopolsce, by wspierać Wojciecha Kolarskiego.

Pozycja ustrojowa prezydenta RP jest tak skonstruowana w Konstytucji, że jest on najwyższym urzędnikiem w Polsce, strażnikiem Konstytucji, zasad, suwerenności, najważniejszych wartości. A jedną z nich w demokratycznym państwie prawnym jest zachowanie przez prezydenta bezstronności i neutralności politycznej, tak żeby mógł reprezentować wszystkich obywateli – przypomina mec. Michał Wawrykiewicz, współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy, kandydat KO do Parlamentu Europejskiego z Wielkopolski. 

Kandydat KO przekonuje, że „w sferze publicznej takie zachowanie prezydenta jest niedopuszczalne”. Dodaje, że dobry zwyczaj ustrojowy był dotąd taki, że prezydent, w momencie objęcia urzędu, składa partyjną legitymację i staje się prezydentem wszystkich obywateli. 

I znów na krok nie odstępował go sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, lider wielkopolskiej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Prywatnie to przyjaciel Andrzeja Dudy, znają się z harcerstwa, obaj pochodzą z Krakowa. 

Sprawdź także

Paraliż państwa i prawa

Marek Safjan o paraliżu przywracania praworządności, o Trybunale Konstytucyjnym, neosędziach i wydanych przez nich wyrokach …