Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Proboszcz zapłaci odszkodowanie

Proboszcz zapłaci odszkodowanie

Skazany za pedofilię były proboszcz ma zapłacić 50 tys. złotych zadośćuczynienia. Sąd Okręgowy w Koszalinie zobowiązał Zbigniewa R., byłego proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Wojciecha w Koszalinie, do zapłaty na rzecz Marcina K. 50 tys. złotych zadośćuczynienia oraz do publikacji na własny koszt oficjalnych przeprosinw tygodniku ?Newsweek?. Ubiegłotygodniowy wyrok stanowi wynik rozprawy z powództwa o ochronę dóbr osobistych, która zainicjowana była w 2013 r. pozwem Marcina K. Powód jako 12-letni chłopiec był przez kilka miesięcy molestowany seksualnie przez pozwanego, który pełnił wówczas funkcję proboszcza.
Wina Zbigniewa R. została wcześniej stwierdzona w grudniu 2012 r. prawomocnym wyrokiem w sprawie karnej. Zbigniew R. został skazany na karę 2 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Pozew Marcina K. skierowany był początkowo także przeciwko Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Wojciecha. W marcu 2015 r. powód zawarł jednak z nimi ugodę, w wyniku której strona pozwana oświadczyła, że ?w geście chrześcijańskiej pomocy zrekompensowała poniesione przez powoda koszty terapii psychologicznej?.
Na mocy ugody Marcin K. wycofał pozew przeciwko Parafii i Diecezji (więcej informacji na ten temat dostępnych jest tutaj). Sąd Okręgowy w Koszalinie, zasądzając na rzecz powoda 50 tys. złotych tytułem zadośćuczynienia za doznane krzywdy uznał, że cała kwota, której od Zbigniewa R. domagał się Marcin K. była zasadna. ?Naszym zdaniem wyrok stanowi sprawiedliwą rekompensatę za krzywdy moralne i naruszenia dóbr prawnie chronionych, w tym w szczególności godności oraz wolności seksualnej, których doznał powód od pozwanego? ? mówi Michał Kopczyński z HFPC.
Marcina K. reprezentował pro bono adw. Wojciech Dobkowski. HFPC obserwowała proces.
Źróło: HFPCz

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …