Najnowsze informacje

Proces to ostateczność

Branża prawnicza przechodzi trudny okres. Mowa o tym, że zawód prawniczy zalała- dosłownie ogromna rzesza „narybku” prawniczego.
Nie mówi się o tym wprost, ale jakość usług spada przy jednoczesnym konkurowaniu o klienta cenowo. Prawnicy coraz bardziej widzą potrzebę węższej specjalizacji, która daje szanse na optymalizowanie godzin pracy. A co z mediatorami?

Prawnicy bardzo często postrzegają szansę na rozwój osobisty, szersze usługi oraz lepsze dochody w postaci świadczenia również usług mediacyjnych. Sądy coraz częściej kierują sprawy do mediacji, stąd klienci, chcąc nie chcąc, zaznajamiają się z tym postępowaniem. Mediacja jest szybsza, tańsza i daje klientom szansę na pokierowanie własnymi sprawami, nie oddając szansy na wyrokowanie.
Mediatorzy budują rynek. Powstają domy mediacyjne, centra mediacji, kancelarie powołują oddziały mediacji. Rynek jest nowy, jeszcze świeży. Jak będzie wyglądał rynek mediacji za kilka lat?

Doświadczenia i praktyka krajów anglosaskich czy Beneluksu skłania do myślenia. Wydaje się, że przy zwiększaniu ilości spraw kierowanych przez sądy do mediacji, jak i spraw poddawanych mediacji umownie, powstanie spory rynek do zagospodarowania.
Ogólna praktyka mediacyjna sprawdzi się w najbliższej przyszłości, jednak na dłuższą metę tak jak rynek prawniczy potrzebuje specjalistów mogących
realnie pomóc swoim klientom oraz obronić godnie swoje miejsca pracy, tak i prawnicy – mediatorzy specjalizujący się w danej dziedzinie będą mogli pracować bardziej efektywnie, zachowując wyższą rentowność usług, optymalizując proces poznawczy spraw, opracowując strategie oraz poszukując rozwiązań. To powoduje konieczność ciągłego podnoszenia przez mediatorów kwalifikacji, szczególnie w obszarze umiejętności miękkich i sferze psychologii konfliktu.
Dobrym przykładem może być, niedawno powstały Poznański Punkt Mediacji, mający siedzibę na poznańskich Jeżycach przy ulicy Wawrzyniaka 19.
Miejsce to powstało staraniem radców prawnych Olgi Bystrzyckiej i Anny Pruskiej-Małkowskiej. Wspólniczki postawiły w mediacjach na specjalizację,
ponieważ ich dotychczasowa praktyka zawodowa była w celowy sposób ograniczona. Skupione na prawie budowlanym, urbanistyce, nieruchomościach, budownictwie społecznym, prawie medycznym czy zamówieniach publicznych przez lata budowały swój warsztat. Dzisiaj wchodząc w mediacje oferują swoim klientom, to co dla nich najważniejsze. Profesjonalizm, fachową wiedzę oraz dogłębne zrozumienie problematyki będącej tematem sporów klientów Poznańskiego Punktu Mediacji. Stawiając w sferze priorytetów permanentne poszerzanie wiedzy gwarantują wsparcie stron mediacji na każdym etapie konfliktu. Powstanie wyspecjalizowanej jednostki mediacyjnej jest dobrym przykładem na profesjonalną i skuteczną alternatywę dla sądownictwa powszechnego. Praktyczna wiedza prawnicza, połączona z umiejętnością zarządzania kryzysem, przy jednoczesnym ograniczeniu formalizmu
proceduralnego, wydaje się stanowić doskonałe środowisko rozwiązania sporu, zgodnego z interesem i oczekiwaniem stron.
Indywidualne podejście do człowieka przejawia się między innymi w jego wpływie na wszystkie sfery życia, również te, w których do tej pory tradycyjnie decydowały osoby trzecie. Aspekt ten wyróżnia mediację na tle innych sposobów rozstrzygania sporów, czyniąc ją interesującym, kreatywnym i skutecznym rozwiązaniem.

Rafał Gorączniak
deweloper nieruchomości

Kancelaria urbanistyczno-prawna Urbano
prawo – urbanistyka – nieruchomości
Poznański Punkt Mediacji Urbanistycznych
60-506 Poznań, ul. Piotra Wawrzyniaka 19
T. 61 221 25 21 | T. 721 87 22 66 | urbano.pl

Sprawdź także

Reguły z Bangkoku nieznane

RPO: Reguły z Bangkoku ONZ dot. kobiet w więzieniach – wciąż za mało znane. MS …