Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Procesowy zespół wespół

Procesowy zespół wespół

Wspólny pozew kilku tysięcy mieszkańców Sandomierza przeciwko Państwu Polskiemu, które nie wykonało stosownych prac przeciwpowodziowych to pierwszy zbiorowy pozew, który być może wpłynie do sądu.

Osoby poszkodowane w zdarzeniu nawet sprzed kilku lat będą mogły wspólnie walczyć o odszkodowanie w trybie nowej ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Przepisy, które zaczną obowiązywać już 19 lipca br., będzie można wykorzystać, jeżeli roszczenie nie jest jeszcze przedawnione.
?Dziennik Gazeta Prawna? informuje, że do wspólnego pozwania właścicieli hali Międzynarodowych Targów Katowickich, która zawaliła się w 2006 roku. Do takich pozwów przygotowuje się również Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych na skutek Błędów Lekarskich ?Wokanda?. Także właściciele nieruchomości położonych przy lotnisku Okęcie chcą odszkodowania za spadek ich cen spowodowany hałasem zbyt nisko latających samolotów. Przygotowywany jest też pozew zbiorowy kilkuset aptek skarżących Skarb Państwa za szkody wynikłe z rozporządzenia o dopuszczeniu leków do obrotu.
Być może poszkodowani hałasem emitowanym przez myśliwce F-16 mieszkańcy poznańskich Krzesin, którzy jeszcze nie wystąpili na drogę sądową uczynią to teraz w pozwie zbiorowym. Być może instytucja pozwów zbiorowych zachęci sądy, aby kilka tysięcy pozwów mieszkańców Krzesin i okolic przeciwko Wojskowemu Zarządowi Infrastruktury bądź Armii, także połączyć w kilka lub kilkanaście pozwów i zakończyć trwające latami procesy. Stan faktyczny i prawny w tych sprawach jest niemal identyczny.
Pozwy grupowe można składać także w sprawach o ochronę konsumentów, roszczeń z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych. Wezwań do sądów mogą zatem oczekiwać: biura podróży, operatorzy telefoniczni, ubezpieczyciele, banki czy linie lotnicze, których usługi nie zadowoliły ich klientów. Do Sądu Okręgowego w Poznaniu jak informuje Agnieszka Wejchert z Biura Prasowego tego sądu, jak dotąd nie wpłynął żaden pozew zbiorowy.

Sprawdź także

Nareszcie Rzecznik dzieci

Monika Horna-Cieślak została powołana przez Sejm na stanowisko Rzeczniczki Praw Dziecka. Zdecydowała o tym bezwzględna …