Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Prokuratorzy odzyskują wyłudzony VAT

Prokuratorzy odzyskują wyłudzony VAT

– Prokuratura prowadzi szereg śledztw związanych z różnego rodzaju podejrzeniami przestępstw zaistniałych w latach 2008 ? 2015. Część z nich została podjęta na podstawie zawiadomień skierowanych dopiero w ubiegłym roku po przeprowadzonych audytach w instytucjach i spółkach Skarbu Państwa. Czterdzieści trzy z tych śledztw
to duże, skomplikowane postępowania gospodarcze dotyczące np. inwestycji KGHM w złoża miedzi w Chile czy zakup przez Grupę Azoty kopalni w Senegalu ? mówi w dzisiejszej (11 października 2017 roku) rozmowie z tygodnikiem ?Gazeta Polska? Bogdan Święczkowski I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy.
Prokurator Krajowy poinformował ponadto, że obecnie w prokuraturach w całej Polsce toczy się około 700 postępowań karnych dotyczących wyłudzeń podatku VAT na łączną kwotę co najmniej 14 miliardów złotych. – Pieniądze te w dużej części wypłynęły za granicę. Staramy się, dzięki międzynarodowym działaniom prawnym, o zabezpieczenie majątków sprawców. Dotychczas w ramach prowadzonych postępowań prokuratorzy zabezpieczyli mienie o wartości około 800 milionów złotych. To stanowczo zbyt mało, ale i tak jest to znaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi latami ? mówi Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski. Na stronie Prokuratury Krajowej jest link do całej rozmowy z pierwszym zastępcą prokuratora generalnego – prokuratorem krajowym.
Dział Prasowy Prokuratura Krajowa

Sprawdź także

Blokada kont bankowych

Sprawa prokuratorskiej blokady środków na koncie bankowym. Wystąpienie RPO do MS Przepisy dotyczące blokady przez …