Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Prymas Polski przeprasza

Prymas Polski przeprasza

Chciałbym publicznie przeprosić wszystkie osoby wykorzystane seksualnie przez księży naszej archidiecezji. Archidiecezja gnieźnieńska nie jest od tych przestępstw i grzechów wolna – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak. Abp Wojciech Polak zapewnił, że ofiary otrzymały pomoc

Te straszne krzywdy wyrządzone przez naszych księży, rodząc w nas wszystkich – we mnie jako pierwszym – ból i wstyd, jednocześnie mobilizują, aby jeszcze raz powtórzyć, że każdy sygnał i każde ujawnienie przyjmujemy i nadal przyjmować będziemy z największą starannością, pamiętając, że nie jest łatwo przełamać lęk i wstyd – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak na konferencji prasowej w Gnieźnie.

Dodał, że obecnie dysponuje wiedzą o pięciu osobach poszkodowanych, ale zastrzegł, że nie można wykluczyć dalszych zgłoszeń. – Każdą z tych osób, niezależnie od tego, czy doświadczyła takiego przestępstwa dawno temu, czy w nieodległej przeszłości, jeszcze raz serdecznie przepraszam. Nie dość mówienia o ich krzywdzie, o krzywdzie wyrządzonej im samym, ich rodzinom, a także wspólnocie Kościoła – podkreślił abp Polak.

Zapewnił, że ofiary wykorzystania seksualnego „zostały przyjęte i wysłuchane, a tym, którzy tego potrzebowali, udzielona została też pomoc materialna”.

Arcybiskup zaprezentował wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskiej. Dokument będzie od lipca obowiązywał wszystkie osoby duchowne i świeckie we wszystkich jednostkach kościelnych mających do czynienia z dziećmi.


Arcybiskup demaskuje spisek

Arcybiskup Marek Jędraszewski

Kontrowersyjna wypowiedź abpa Marka Jędraszewskiego. Chodzi o australijskiego kardynała Georga Pella, który został skazany na 6 lat więzienia za przestępstwa seksualne wobec nieletnich. Zdaniem abpa Jędraszewskiego jest on ofiarą ataków na kościół.

W poniedziałek, 8 kwietnia w stolicy Małopolski rozpoczął się V Europejski Kongres Samorządów, na który składa się ponad 80 paneli, warsztatów, wykładów i prezentacji. W jednym z nich „Czy religia jest jeszcze człowiekowi potrzebna” wziął udział między innymi arcybiskup Marek Jędraszewski. 
W czasie swojej wypowiedzi dotyczącej prześladowania chrześcijan w Australii przywołał przykład australijskiego kardynała Georga Pella. To najwyższy rangą dostojnik Kościoła skazany za pedofilię. Sąd orzekł, że kardynał winny jest gwałtu na 13-letnim chłopcu . Zdaniem Jędraszewskiego Georg Pell jest ofiarą prześladowania Kościoła Katolickiego w Australii. 

Sprawdź także

Zagłuszony protest

Kataryna: Władza hoduje regularne bojówki. Zagłuszanie za pomocą sprzętu nagłaśniającego, kupionego tituszkom Bąkiewicza przez władzę, …