Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Przeciw atakom na wymiar sprawiedliwości

Przeciw atakom na wymiar sprawiedliwości

?Helsińska Fundacja Praw Człowieka protestuje przeciwko nasilającym się atakom ze strony przedstawicieli władzy wykonawczej oraz ustawodawczej na sędziów sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego“ ? czytamy w wydanym stanowisku. Fundacja podkreśla, że ataki na wymiar sprawiedliwości tworzą fałszywy obraz rzeczywistości,który ma na celu podważenie zaufania społecznego do jednego z fundamentów demokratycznego państwa prawa. ?Nie sposób przy tym nie odnieść wrażenia, że ich rzeczywistym celem jest uzasadnienie wprowadzenia rażąco niekonstytucyjnych zmian w ustroju sądownictwa powszechnego oraz składzie i funkcjonowaniu Krajowej Rady Sądownictwa. Pod pretekstem walki z patologiami oraz demokratyzacji sądownictwa, doprowadzą one do faktycznej likwidacji niezależności wymiaru sprawiedliwości, co w konsekwencji trwale zagrozi poszanowaniu konstytucyjnych wolności i praw jednostki? ? wskazano w stanowisku.
ATAK NA SĄD NAJWYŻSZY
Zdaniem HFPC w tę kampanię przeciwko wymiarowi sprawiedliwości wpisuje się też podjęcie działań zmierzających do odwołania prof. Małgorzaty Gersdorf z funkcji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego poprzez wniesienie przez grupę posłów obozu rządzącego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Trudno nie odnieść wrażenia, iż jest to reakcja na niedawne krytyczne wypowiedzi Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego nt. planowanych reform sądownictwa.
ZMIANY W SĄDOWNICTWIE WYMAGAJĄ PUBLICZNEJ DEBATY
?Helsińska Fundacja Praw Człowieka dostrzega potrzeby zmian w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Decyzja o nich powinna jednak zapadać w ramach otwartego publicznego dyskursu, przeprowadzanego w atmosferze wzajemnego szacunku. Ich podstawą nie mogą zaś być działania populistyczne, oparte na uproszczeniach i nakierowane na realizację interesu wyłącznie partyjnego? ? czytamy w stanowisku. Pełna treść oświadczenia dostępna jest na stronie HFPC.

Sprawdź także

Guma do żucia w mrowisku

Bajeczni Adwokaci ruszają do szkół 1 czerwca Z drugą edycją akcji „Bajeczni Adwokaci” ruszamy 1 …