Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Przeludnienie a chęć nauki

Przeludnienie a chęć nauki

K.C. stara się o przeniesienie do Aresztu Śledczego w Bydgoszczy, po to by podjąć naukę w tamtejszym Prywatnym Gimnazjum dla Dorosłych ?PRZYSZŁOŚĆ?. Według K.C., Areszt Śledczy w Bydgoszczy jest jedynym miejscem, w którym może on skończyć szkołę odbywając karę pozbawienia wolności. O pomoc zwrócił się do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. K.C. odbywa karę pod najlżejszym możliwym rygorem, w ramach tzw. zakładu karnego typu otwartego. Po otrzymaniu odpowiedzi odmownej o pomoc zwrócił się do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Z otrzymanej dokumentacji wynika, że K.C. w maju 2013 r. złożył prośbę do Zakładu Karnego w K., na którą otrzymał odpowiedź odmowną, uargumentowaną stanem przeludnienia AŚ w Bydgoszczy. Jednak, w czerwcu 2013 r. K.C. dzwoniąc wraz ze swoim opiekunem do Aresztu w Bydgoszczy uzyskał informację, iż jest tam pięć wolnych miejsc. Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się więc do dyrektora Aresztu Śledczego w Bydgoszczy z prośbą o udzielenie informacji, czy w obecnej sytuacji możliwe jest skuteczne przeniesienie tam K.C. i umożliwienie mu podjęcia nauki.
?Naszym zdaniem należy popierać dążenia osadzonych do korzystania z prawa do kształcenia, ponieważ wpisuje się to w cele wykonania kary pozbawienia wolności, stwarzając osadzonym korzystne warunki do kształtowania społecznie pożądanych postaw. Ponadto, nauka może ułatwić osadzonym poszukiwanie i podjęcie pracy po odbyciu kary pozbawienia wolności? ? mówi Piotr Kubaszewski, prawnik HFPC.
Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Sprawdź także

Święto Sędziów i Sądów

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości – święto obchodzone w Europie corocznie 23 maja. Ma upamiętniać rocznicę śmierci …