Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Przemyt amfy z Holandii do Polski

Przemyt amfy z Holandii do Polski

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu prowadzi śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i przemytem do Polski znacznych ilości substancji psychotropowych i środków odurzających. Funkcjonowała ona od 2015 rokuw Holandii. W śledztwie podejmowane są również czynności procesowe mające na celu ustalenie osób, które na terenie województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego zajmowały się zorganizowanym procederem wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków.
ZATRZYMANIA W HOLANDII
W toku postępowania funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji, działając na polecenie prokuratora, w Holandii zatrzymali 4 obywateli Polski. Są oni podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wytwarzaniem i dystrybucją substancji psychotropowych w postaci amfetaminy. Mężczyźni zostali zatrzymani na podstawie wydanych za nimi Europejskich Nakazów Aresztowania. Ich zatrzymanie było możliwe dzięki bezpośredniej i ścisłej współpracy międzynarodowej ze stroną holenderską. Osoby te czeka ekstradycja do Polski i odpowiedzialność karna za produkcję, przemyt i handel narkotykami na wielką skalę.
PODEJRZANYCH JEST 50 OSóB
Były to kolejne zatrzymania w tej sprawie. Już w czerwcu 2016 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali w Pile dwóch mężczyzn. Przewozili oni 2,5 kilograma amfetaminy niemal 100-procentowej czystości. Narkotyki ukryte były w gaśnicy samochodowej. Ponadto pod koniec lutego tego roku w województwach kujawsko-pomorskim i wielkopolskim zatrzymano 9 osób. Trudniły się one przede wszystkim wprowadzaniem na rynek przemyconych narkotyków. Jak dotąd w toku śledztwa zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii usłyszało 50 osób. Wobec 24 osób stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. ZABEZPIECZONO NARKOTYKI
Z ustaleń śledztwa wynika, że działająca na terytorium Holandii grupa przestępcza wytworzyła i wprowadziła do obrotu co najmniej 100 kilogramów amfetaminy. Podejrzani zajmowali się także uprawą krzewów konopi oraz sprzedażą marihuany, haszyszu i tabletek ekstazy. W śledztwa zabezpieczono łącznie ponad 10 kilogramów amfetaminy, 1 kilogram marihuany, 1 tysiąc tabletek ekstazy i 0,5 kilograma haszyszu. Na poczet wykonania grożących podejrzanym grzywien i środków karnych zabezpieczono również ich mienie o łącznej wartości ponad 200 tysięcy złotych.
Dział Prasowy Prokuratura Krajowa

Sprawdź także

Kucie lepszej przyszłości

Re-demokratyzacja jako Budowanie Lepszej Przyszłości John Morijn i sędzia Igor Tuleya  Od czasu przejęcia w Polsce …