Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Prześladowanie adwokatów w Gruzji

Prześladowanie adwokatów w Gruzji

Nie tylko białoruscy adwokaci mają problem z wykonywaniem zawodu. W podobny sposób prześladowani są adwokaci w Gruzji. W ostatnim czasie uwięziono i aresztowano tam ponad 120 adwokatów. Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej podjęła interwencję w ambasadzie Gruzji i polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Do polskich adwokatów dotarły informacje, że gruzińskie sądy stosują kary wieloletniego więzienia wobec adwokatów rzetelnie wykonujących swój zawód. Zaza Khatiashvili, prezes Gruzińskiej Asocjacji Adwokatów twierdzi, że takiej liczby ostatnio uwięzionych i aresztowanych adwokatów nie było nawet w czasach sowieckich.
Adwokaci w trakcie wykonywania obowiązków obrońcy są również atakowani przez funkcjonariuszy policji i innych służb, wobec których nie są wyciągane żadne konsekwencje.
– W zaistniałych okolicznościach Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oczekuje oficjalnego stanowiska Rzeczypospolitej Polskiej, które wspomoże podejmowane dotychczas działania przez środowiska prawników europejskich ? czytamy w piśmie do szefa polskiej dyplomacji.
W liście do ambasadora Gruzji w Polsce Komisja wyraziła swoje zaniepokojenie stanem gruzińskiej demokracji oraz stwierdziła że ostatnie wydarzenia są zagrożeniem dla korzystania przez obywateli z prawa do profesjonalnej pomocy prawnej, w szczególności do korzystania z prawa do obrony w procesie karnym, który jest podstawowym prawem człowieka. ? Obowiązkiem obrońcy jest głośne i stanowcze podnoszenie wszelkich zarzutów wobec działań organów państwowych, jeśli w jego opinii godzą one w dobro jego klienta. To lojalność wobec niego obowiązuje adwokata zawsze w pierwszej kolejności ? tłumaczy Komisja.
Stanowisko w sprawie obecnej sytuacji gruzińskich adwokatów zajęła już Rada Stowarzyszeń Prawników Europy (CCBE).
Źródło: Naczelna Rada Adwokacka

Sprawdź także

Prof. M. Wiącek nowym RPO

Prof. Marcin Wiącek pełni już funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich VIII kadencji Prof. Marcin Wiącek został …