Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Przewodniki po prawach cudzoziemców

Przewodniki po prawach cudzoziemców

HFPC przygotowuje aktualne wydania trzech publikacji: ?Ja w procedurze uchodźczej. O prawach i obowiązkach w procedurze?, ?Status uchodźcy-ochrona uzupełniająca w Polsce ? co dalej? oraz ?Cudzoziemcy w Polsce. Podręcznik dla funkcjonariuszy publicznych?. Dwie pierwsze książki przeznaczone dla uchodźców są przygotowywanew języku arabskim, angielskim i ukraińskim i mają za zadanie ułatwić odbiorcom zrozumienie tego, jakie mają prawa i jak mogą funkcjonować w Polsce.

Natomiast podręcznik ?Cudzoziemcy w Polsce? dla funkcjonariuszy publicznych
w jasny i przejrzysty sposób opisuje wszystkie formy legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce. W podręczniku opisano także sytuację prawną cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie oraz instrumenty integracyjne czy inicjatywy lokalne jako dobre praktyki. Do podręcznika dołączony będzie suplement, który zawiera wzory dokumentów, jakimi mogą legitymować się cudzoziemcy w Polsce.
Wszystkie publikacje opisują stan prawny na luty 2016 r. Zainteresowanych otrzymaniem publikacji, prosimy o kontakt e-mailowy z Joanną Krupadziorow: j.krupadziorow[at]hfhr.org.pl. Przewodniki zostaną wydane w ramach projektu ?Prawa cudzoziemców ? prawa człowieka?, w ramach którego HFPC prowadzi także warsztaty edukacyjne z zakresu praw cudzoziemców. Zainteresowanie warsztatami przerosło nasze oczekiwania, a jednocześnie pokazało, jak ważne i potrzebne jest rozwijanie kompetencji międzykulturowych, umiejętności i wiedzy związanych z przeciwdziałaniem uprzedzeniom i dyskryminacji, czy poszerzanie wiedzy w obszarze praw uchodźców.
Tylko do HFPC, która miała w puli 7 z 21 szkoleń zgłosiły się 22 instytucje, a także organizacje; przyjęliśmy również kilkadziesiąt zgłoszeń indywidualnych. Każda z zaproponowanych ścieżek tematycznych cieszy się zainteresowaniem odbiorców, przy czym każde szkolenie jest inne, bo dostosowane do zgłaszanych przez grupy potrzeb.
Źródło:HFPC

Sprawdź także

Doroczny raport AI

50 tysięcy osób odwiedziło naszą stronę internetową w poszukiwaniu rzetelnych informacji w dniu ogólnokrajowego referendum …