Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Przyjdź bronić demokracji

Przyjdź bronić demokracji

„Nie możemy stać bezczynnie z boku. Musimy się sprzeciwić” – pisze Komitet Obrony Demokracji i zaprasza na kolejną manifestację w sobotę, 19 grudnia, w samo południe. W Poznaniu KOD organizuje demonstrację na placu Wolności .W Warszawie – pod Sejmem. Organizują się też na manifestację Polacy w Brukseli i Berlinie. „Serdecznie dziękujęza zeszłą sobotę. I proszę o jeszcze w najbliższą – napisał na stronie Komitetu Obrony Demokracji jego lider Mateusz Kijowski. – Spotkajmy się w atmosferze radości, życzliwości, otwartości. Tak, jak poprzednio”. „Pokażmy, że nam zależy i że nie odpuścimy. Że będziemy patrzeć władzy na ręce. Że nie chcemy Polski, w której mamy ograniczane wolności obywatelskie, w którym prawo jest malowane i służy jedynie tworzeniu zasłony dymnej” – pisze KOD na Facebooku po zgłoszeniu projektu tzw. ustawy naprawczej, czyli kolejnym zamachu PiS na niezawisłość Trybunału Konstytucyjnego.
W Poznaniu KOD organizuje demonstrację na placu Wolności .W Krakowie swój udział potwierdzili posłowie, senatorowie i radni miejscy. Manifestacje mają odbyć się także wKatowicach , Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie, Toruniu, ale także mniejszych miastach; w Częstochowie, czy Ełku. Organizatorzy w oświadczeniu wydanym wczoraj przypomnieli, że 16 grudnia 1922 r. w zamachu zginął prezydent Gabriel Narutowicz. Natomiast „16 grudnia 2015 roku dokonuje się zamach na Trybunał Konstytucyjny – nie tylko symbol, ale też najważniejsze zabezpieczenie demokratycznego państwa prawnego” – napisali. Demonstranci chcą „wyrazić swój sprzeciw wobec Polski bezprawia, zamkniętej, zawłaszczanej przez jedną stronę i zamykającej się na dialog społeczny”.
DEMONSTRACJE W BERLINIE I BRUKSELI
Oprócz polskich miast pikiety mają odbyć się także w Brukseli pod biurem Stałego Przedstawicielstwa RP oraz w Berlinie pod Ambasadą RP. „Jest to symboliczna i spontanicznie zorganizowana pikieta wyrażająca solidarność dla manifestacji i pikiet organizowanych przez Komitet Obrony Demokracji w tym samym dniu i czasie w Warszawie i innych miastach Polski. Sobotnie manifestacje mają wyrazić nasze oburzenie wobec ataku na niezawisłość Trybunału Konstytucyjnego” – piszą berlińscy organizatorzy. W ubiegłą sobotę marsz organizowany przez KOD przeszedł spod siedziby Trybunału Konstytucyjnego w al. Szucha na Krakowskie Przedmieście. Stołeczne Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego podało, że w manifestacji wzięło udział około 50 tys. osób.
Przedruk i foto „Gazeta Wyborcza”

Sprawdź także

Docenią ławników

Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich – Funkcja ławników w systemie wymiaru …