Najnowsze informacje
Strona główna / Listy / Przyzwolenie na śmierć

Przyzwolenie na śmierć

Przekroczenie dozwolonej prędkości przez kierowców, to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych w Polsce. I co się robi w naszym kraju? Nowelizuje się przepisy prawa drogowego na mocy których po drogach ekspresowych TIR-y będą mogły nawet jeździć z prędkością 100 kilometrów na godzinę. Jakie będą skutki zderzenia? Makabryczne. No cóż. Taki absurd bez zmrużenia oka podpisał prezydent B. Komorowski, który obiecał, że jego biuro prawne będzie dogłębnie analizować przyjęte przez parlamentarzystów ustawy.

Tej nowelizacji pracownicy prezydenta raczej nie analizowali i w wyniku tego jeszcze w tym roku na polskich autostradach kierowcy będą mogli jeździć nawet do 140 km na godz. Najszybciej w całej UE, gdzie ogranicza się prędkość właśnie po to, aby zmniejszyć liczbę wypadków. Od 31 grudnia o 10 km na godz. zostanie podniesiony także limit prędkości na drogach wyższych kategorii. Motocykle, samochody osobowe i dostawcze będą mogły jeździć po autostradach do 140 km na godz., a 120 km na godz. – po drogach ekspresowych o dwóch jezdniach w przeciwnych kierunkach. Na pozostałych drogach ekspresowych limit wzrasta do 100 km na godzinę. W praktyce na wszystkich drogach od ostatniego dnia roku można będzie łamać ograniczenia prędkości o 10 km na godzinę więcej; czyli po autostradzie jechać nawet z prędkością 150 km na godz. Bo nowe przepisy dopuszczają po złapaniu fotoradarem „błąd kierowcy do 10 km na godz.”
Podniesienie z 5 do 10 km/godz. „błędu kierowcy” przy przekroczeniu ograniczeń prędkości Senat wyjaśnił tym, że prędkościomierze mogą działać nieprawidłowo, a kierowca może „nieznacznie” przekroczyć prędkość, bo „musi w pierwszej kolejności obserwować drogę, a dopiero potem wskaźniki na kokpicie”. Te poprawki Senatu zaakceptował Sejm, a w połowie listopada znowelizowane prawo drogowe podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Kiedy będzie nowelizacja znowelizowanej ustawy. Myślę, że już niebawem, kiedy Polska zacznie wyprzedzać inne kraje UE w rubryce: śmiertelne wypadki drogowe, gdzie i tak plasuje się w ścisłej czołówce.
Lucyna Zdrojewska, Poznań

Sprawdź także

Mediacje z mediatorami

Otwarty dialog na rzecz mediacji – Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczyna współpracę ze środowiskiem mediacyjnym Ministerstwo Sprawiedliwości …