Strona główna / Szczypta soli / Pussy Riot na wolności

Pussy Riot na wolności

Maria Alochina i Nadieżda Tołokonnikowa, członkinie punkrockowej grupy Pussy Riot odbywające kary dwóch lat łagru za wykonanie antyputinowskiego utworu w prawosławnej świątyni, wyszły na wolność – poinformowali adwokaci i przedstawiciele służby więziennej. Uwolnienie gwiazd rocka przyćmił jednak wyjazd do Berlina, wprost z łagru, Michaiła Chodorkowskiego. – Alochina została zwolniona około godz. 9 rano (godz. 6 rano czasu polskiego) – powiedziała Jelena Nikiczowa, rzeczniczka służb nadzorujących wykonanie kar więzienia w Niżnim Nowogrodzie. Na wolność wyszła już także Nadieżda Tołokonnikowa, o czym poinformował jej mąż. Piotr Zaikin, adwokat Alochinej oznajmił, że przeczytano mu postanowienie o zwolnieniu z więzienia jego klientki na mocy amnestii. Prawniczka Irina Chrunowa przekazała, że Alochinę przewieziono samochodem administracji więziennej na dworzec kolejowy. – Zrobiono to pod nieobecność adwokata, bez wątpienia po to, by uniknąć rozgłosu w mediach – dodała
e członkinie grupy: Alochina oraz 24-letnia Tołokonnikowa odbywały karę dwóch lat łagru za wykonanie w lutym 2012 roku antyprezydenckiego utworu w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Obie zostały objęte amnestią, uchwaloną 18 grudnia bieżącego roku przez Dumę Państwową, niższą izbę parlamentu Rosji, w związku z 20. rocznicą uchwalenia konstytucji. Obie kobiety mają małe dzieci. Prócz nich na dwa lata kolonii karnej za „chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną” skazano trzecią członkinię grupy – Jekatierinę Samucewicz, jednak w jej przypadku zawieszono wykonanie kary.
Świat jednak czekał na M. Chodorkowskiego.Nie kreuje sie na polityka, oswiadczył wprost, że zrywa z polityką. Słusznie komentatorzy polityczni amnestię Putina wiążą z Olimpiadą w Soczi. Czy kompromis zostanie osiągniety. Chyba nie. Putin wyrzadził zbyt wiele zła, aby społecznośc międzynarodowa uwierzyła w demokratyczne przemiany w Rosji. Okazuje sie, że presja na Putina przyniosła rezultaty, jesli swiat bedzie konsekwentny to i do Rosji wraz z duchem Olimpiady przybedzie duch wolności.

Sprawdź także

Szmydt na usługach PiS

Tomasza Szmydta powołał w 2018 Zbigniem Ziobro do zespołu ds. czynności Ministra Sprawiedliwości podejmowanych w …