Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Pusty śmiech M. Gosiewskiej

Pusty śmiech M. Gosiewskiej

Bodnar chciał podsumować swoją kadencję w Sejmie. Przerwano mu dzwonkiem

– Okres mojego urzędowania trafił na czasy szczególne w najnowszych dziejach. Czasy, w których obywatele potrzebowali coraz większego wsparcia, a władza robiła wiele, by ograniczyć możliwości działania urzędu Rzecznika – tak Adam Bodnar podsumował w Sejmie swoją kadencję jako RPO.

Adam Bodnar

Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta REKLAMA

W piątek Adam Bodnar po raz ostatni przemawiał w Sejmie jako Rzecznik Praw Obywatelskich. – Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 15 kwietnia oceniam jako bezprawny. (…) Ale wierzę, że Sejmowi i Senatowi uda się wybrać mojego następcę do 15 lipca – powiedział.

– Okres mojego urzędowania trafił na czasy szczególne w najnowszych dziejach. Czasy, w których obywatele potrzebowali coraz większego wsparcia, a władza robiła wiele, by ograniczyć możliwości działania urzędu Rzecznika. W tym czasie nastąpił niespotykany dotąd chaos prawny. Wielokrotnie pogwałcona została konstytucja i naruszona została zasada trójpodziału władzy, wiele instytucji utraciło cechy niezależności. Przez całe sześć lat zmierzaliśmy w stronę państwa, w który władza jest scentralizowana, narastają problemy z praworządnością i przestrzeganiem standardów demokracji – podkreślił Adam Bodnar. Dodał, że takie sygnały są wysyłane m.in. przez Unię Europejską.

Bodnar zaznaczył, że przez okres pandemii koronawirusa biuro RPO działało tak, aby żadna skarga obywatela nie została bez reakcji. – W zeszłym roku ponad 72 tysiące pism i sygnałów od obywateli. Wzrost o 22 procent w stosunku do 2019 roku. (…) Najważniejszym problemem 2020 roku była kwestia pandemii i różne problemy dotyczące wolności osobistej, wolności przemieszczania się, wolności organizowania zgromadzeń, wolności prowadzenia działalności gospodarczej – stwierdził Bodnar.

– Jednym z elementów interwencji była organizacja wyborów prezydenckich, które się nie odbyły. Także te późniejsze wybory zaowocowały szeregiem skarg kierowanych do RPO. (…) Wiele interwencji i działań było związanych z prawami osób LGBT+ – poinformował Adam Bodnar. Po tych słowach rozległ się dzwonek. Małgorzata Gosiewska stwierdziła, że wyznaczono pięć minut na jego wypowiedź. Ostatecznie pozwolono mu kontynuować, ale poproszono, żeby „skupił się na sprawach istotnych”

Na prośbę posłów opozycji, aby przerwać obrady do czasu aż w ławach rządowych pojawią się rządzący, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska wybuchnęła pustym śmiechem. Znak czasów, uczciwy prawnik spotkał się z pogardą durnej i podłej władzy.

Na całe szczęście przedstawiciele opozycji podziękowali dr Adamowi Bodnarowi, ostatniemu Rzecznikowi Praw Obywatelskich za uczciwa służbę dla Polski w obronie prawa i praworządności.

***

Po kilkudziesięciu pytaniach posłanek i posłów, Rzecznik Praw Obywatelskich, Pan Profesor Adam #Bodnar otrzymał od Marszałkini #Sejm Elżbiety Witek …5 minut na udzielenie odpowiedzi. Ta sama Marszałkini upomina posłów opozycji w temacie wolności słowa, broniąc posła Korwin-Mikke. Znamienne. Po 5 minutach przeszła do następnego punktu obrad nie bacząc na to, że dziesiątki posłów opozycji chce wyrazić podziękowanie A. Bodnarowi i wręczyć mu kwiaty. I tak się dokonała ostateczna hańba polskiego parlamentaryzmu.

Do historii parlamentaryzmu przejdą głupi, pusty śmiech Gosiewskiej i arogancja Witkowej wobec Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adama Bodnara, czyli konstytucyjnego organu RP.

***

Po wyjściu z sali sejmowej Rzecznik Praw Obywatelskich skomentował drugie, ponownie przerwane, wystąpienie w Sejmie. – To zachowanie nie różni się jakoś istotnie od tego, co obserwowaliśmy wcześniej, więc nie było to dla mnie wielkim zaskoczeniem. Wydaje mi się, że obywatele zasługują, aby jednak wysłuchać odpowiedzi na pytania. Tych pytań było dużo i były one ważne, a nie miałem szansy udzielenia odpowiedzi – powiedział. Dodał, że będzie kontynuował pracę akademicką.

Sprawdź także

PiSIzby SN, to nie sądy

Dwoje sędziów zostało pozbawionych prawa do rzetelnego procesu, bo orzeczenia w ich sprawach wydała Izba …