Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / „Raport Gęgaczy”

„Raport Gęgaczy”

Piotr Rachtan: „Raport Gęgaczy” do przeczytania (po ośmiu latach) w Monitorze Konstytucyjnym

Kiedy dwa tygodnie przed wyborami 25 października 2015 roku odebraliśmy z drukarni niewielki – liczący 160 egzemplarzy – nakład „Raportu Gęgaczy”, do głowy nam nie przyszło, ani Krzysztofowi Łozińskiemu, ani mnie, że nasze najgorsze obawy i prognozy się spełnią, ale w wymiarze monstrualnym. Że zwycięstwo kłamstwa, haniebnych pomówień, propagandowych populistycznych haseł, pustych obietnic będzie prowadzić do demontażu ustrojowego rusztowania państwa, eliminacji Trybunału Konstytucyjnego, niszczenia sędziowskiej niezależności, łamania konstytucji przez prezydenta i rząd, wprowadzenia możliwości podsłuchiwania bez nakazu sądowego, likwidacji niezależnej prokuratury, unicestwienia służby cywilnej, zniesienia słabej, ale faktycznej niezależności mediów publicznych, masowych czystek personalnych w TVP i Polskim Radio, wymiany na niebywałą skalę fachowych menedżerów w spółkach skarbu państwa i agencjach rządowych, w których kumoterstwo, partyjna lojalność zastąpiły konieczny wcześniej profesjonalizm i doświadczenie.

Do głowy nam nie przyszło, że Polska w takim tempie sama, wysiłkiem tylko koterii rządowej zmarginalizuje się w Unii Europejskiej, straci prestiż, który zawdzięczała przykładowej transformacji, a w końcu i dostęp do środków, szacowanych na 770 mld zł.

Państwo zostało skolonizowane przez jedną partię, na dodatek zbudowaną na wzór mafii, a społeczeństwo podzielone na nas i onych.

Monitor udostępnia „Raport Gęgaczy”, który jest dokumentem historycznym, dziś wskazującym, jaką naiwnością było przekonanie, że PiS i jego ideologia to taka sama partia jak inne, a jego jasno formułowane zamiary służą jedynie celom wyborczym.

PiS bowiem chce nie tylko rządzić, czytaj – administrować, PiS chce Polaków wziąć za mordę, by stworzyć całkowicie własne państwo, własne społeczeństwo, własny kościół, własną naukę i własną kulturę. Jeśli ktoś sądzi, że to zdanie to szarża, że jest wyrazem egzageracji niech sięgnie do „Raportu”, który w momencie jego publikacji tak właśnie był postrzegany i zestawi ze skalą podboju, dokonanego przez PiS.

Załączony PDF daje się tylko odczytywać na stronie Monitora, który nie dysponuje mechanizmem udostępniania. Możliwość ściągnięcia całego tekstu „Raportu Gęgaczy” – gratis – oferuje internetowa strona współautora Raportu – Krzysztofa Łozińskiego.

Źródło: monitorkonstytucyjny.ue

Sprawdź także

Antysemici z PiS

Europoseł Grzegorz Braun, były premier Mateusz Morawiecki i byli ministrowie z jego rządu Piotr Glińśki …