Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Rasizm na stadionach

Rasizm na stadionach

W ostatnim czasie media wielokrotnie donosiły o kolejnych przypadkach wydarzeń o charakterze rasistowskim oraz ksenofobicznym takich jak dewastacja pomnika w Jedwabnem i cmentarza żydowskiego w Białymstoku czy antysemickie hasła wznoszone przez kibiców piłkarskich podczas demonstracji przeciwko aktom nietolerancji. Te niewątpliwie bulwersujące przypadki zwróciły moją uwagę na potrzebę podjęcia działań zmierzających do przeciwdziałania rasizmowi i ksenofobii w Polsce. RPO zorganizował konferencję prasowa na temat ?Jak zatrzymać rasizm?”. Rasizm stanowi pogwałcenie gwarancji wolności i poszanowania praw człowieka przez co jest zaprzeczeniem zasady demokratycznego państwa prawa. Każdy jego przypadek powinien być traktowany z całą powagą przez wszystkie odpowiednie instytucje publiczne.
Polska zobowiązana jest do przeciwdziałania dyskryminacji nie tylko przez wewnętrzne regulacje, w tym przede wszystkim Konstytucję, ale także przez wiążące ją prawo międzynarodowe oraz europejskie. Nie ulega wątpliwości, że skuteczna walka z dyskryminacją i rasizmem wymaga współpracy wszystkich instytucji publicznych. Z uwagą RPO śledzi postępy w pracy organów ścigania, których zadaniem jest wykrycie sprawców przestępstw o podłożu rasistowskim.
Nie ma co ukrywać,że do tej pory o rasizmie, aktach nietolerancji tylko się mówi. Może RPO spowoduje, że rząd zacznie działać i to na wielu płaszczyznach, a nie tylko telewizji.

Sprawdź także

„Raport Gęgaczy”

Piotr Rachtan: „Raport Gęgaczy” do przeczytania (po ośmiu latach) w Monitorze Konstytucyjnym Kiedy dwa tygodnie …