Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe

Unia to praworządność

Komisja Europejska reaguje na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Komisja Europejska wydała komunikat w związku z czwartkowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym. Podkreśliła, że szczegółowo je przeanalizuje i zdecyduje o dalszych krokach. Zapowiedziała przy tym, że „nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii”.

„Komisja podtrzymuje i potwierdza podstawowe zasady porządku prawnego Unii, a mianowicie, że: prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi; wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych” – podała w komunikacie Komisja Europejska.

Przekazała też, że przeanalizuje szczegółowo orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego i zdecyduje o dalszych krokach. „Komisja nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii” – podkreślono w komunikacie.

Więcej wna tvn24.pl

Sprawdź także

Gdy MSZ milczy, działa RPO

PO interweniuje w sprawie Poczobuta, chce wyjaśnień od ambasadora RP w Mińsku Andrzej Poczobut przebywa …