Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Reforma, której nie ma

Reforma, której nie ma


Profesor Krystian Markiewicz ocenia reformy sądownictwa: „Ja tej reformy nie widzę nigdzie.

Ministerstwo Sprawiedliwości skupiło się na tym, żeby niszczyć sędziów, wszczynać przeciw nim kampanię nienawiści, wywoływać afery hejterskie. Zapomniało niestety o ludziach.- przypominamy ocenę prezesa SSP #Iustitia Krystiana Markiewicza o reformie sądownictwa pod rządami PIS-u. Łukasz Piebiak, który sam się zgłosił i chce być teraz członkiem nowej Krajowej Rady Sądownictwa odpowiadał jako wiceminister sprawiedliwości w rządzie PIS z w latach 2015 -2019 za reformę sądownictwa.

 • Profesor Krystian Markiewicz ocenia reformy sądownictwa: Ja tej reformy nie widzę nigdzie. Systematycznie badamy, jak zmiany wprowadzane przez PiS wpływają na szybkość i taniość postępowania.
  Opłaty sądowe poszły w górę, nic nie jest tańsze. Jeśli chodzi o szybkość załatwiania spraw, to mamy katastrofę i zapaść.
  Chcę podkreślić – my chcemy reform, ale nie takich.
  Tymczasem liczba miesięcy oczekiwania na rozstrzygnięcie w sądzie znacząco się zwiększyła.
  Czas rozpoznawania spraw w ciągu minionych czterech lat wydłużył się średnio, łącznie dla wszystkich kategorii, o kilkadziesiąt procent. W niektórych kategoriach spraw nawet dwukrotnie. Na przykład na pierwsze terminy przed sądami gospodarczymi czeka się dwa lata.
  Lament społeczny na wielką skalę zacznie się, gdy ludzie zobaczą, że żadna reforma nie miała miejsca, a chodziło tylko i wyłącznie o zabezpieczenie interesów partii rządzącej.
  Zwykłym ludziom kadencja ministra Ziobry nie przyniosła absolutnie żadnych korzyści. Być może z tego powodu minister coraz rzadziej wypowiada się publicznie.
  Tarcza antykryzysowa bezterminowo zwolniła prezesów sądów apelacyjnych z obowiązku publikowania danych na temat załatwianych spraw.
  Władza wykorzystała więc pandemię do przykrycia własnej nieudolności oraz zapaści sądownictwa. Zamiast pracować nad tym, by ludzie mieli zapewniony dostęp do sądu i zarazem bezpieczeństwo, dba o siebie. To jest cyniczne!
  Więcej na SSP Iustitia

Sprawdź także

Nie tracę nadziei

Anna Błaszczak-Banasiak szefowa Amnesty International Polska: Jestem rozczarowana jak wy. Ale jeszcze się nie poddaję …