Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / RP toleruje przemoc domową

RP toleruje przemoc domową

Amnesty International z okazji dnia kobiet kolejny raz zaapelowała do polskich władz o niezwłoczne podpisanie i ratyfikację Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Działacze organizacji będą zbierali podpisy w tej sprawie pod petycją do polskiego rządu. Wyprzedziły nas już m.in. Albania i Ukraina.
Amnesty International z okazji dnia kobiet kolejny raz zaapelowała do polskich władz o niezwłoczne podpisanie i ratyfikację Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Działacze organizacji będą zbierali podpisy w tej sprawie pod petycją do polskiego rządu.
Konwencja Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została dotychczas podpisana przez 18 państw, w tym m.in. przez Albanię, Ukrainę czy Słowację. Od maja 2011 roku Amnesty International apeluje do władz Polski o niezwłoczne podpisanie i ratyfikację tej Konwencji.
8 marca aktywistki i aktywiści Amnesty International w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach oraz Rzeszowie zbierali podpisy pod petycją do Ministra Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o podjęcie stosownych działań w celu podpisania i ratyfikacji Konwencji Rady Europy przez Polskę. Tylko w 2010 roku, jak informuje AI, w Polsce skazano za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad najbliższymi ponad 13,5 tys. osób oraz podjęto około 11 tys. Interwencji. Konwencja Rady Europy wprowadza instrumenty, które przyczynią się do lepszej ochrony ofiar przemocy, a także zwiększą wykrywalność i karanie tego rodzaju przestępstw.
Kluczową kwestią jest zapis o ściganiu z urzędu sprawców przemocy fizycznej, przemocy seksualnej, w tym gwałtu. Ratyfikacja Konwencji wymusi zmiany, w szczególności w artykule 205 Kodeksu Karnego ( ściganie sprawców gwałtu tylko na wniosek pokrzywdzonych) . Ratyfikacja Konwencji Rady Europy pozwoli na wprowadzenie konkretnej przesłanki, na podstawie której będzie można nadać status uchodźcy kobietom, które były ofiarami gwałtu lub przemocy domowej.

Sprawdź także

Co się stało na granicy

Informacja o śledztwie w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez żołnierzy pełniących służbę patrolową na granicy …