Strona główna / Aktualności / RP znowu peryferiami Europy

RP znowu peryferiami Europy

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker chce, by Unia oddychała ?oboma płucami? ? zachodnim i wschodnim. To oczywiste nawiązanie do przenośni o ?dwóch płucach Europy? wprowadzonej do języka europejskiej polityki przez papieża Jana Pawła II. To nie jedyny polski wątek w wygłoszonym przez Junckera w tzw. orędziu o stanie UE. Nie wymienił
wprawdzie Polski z nazwy, ale aluzje były czytelne. Przewodniczący Komisji Europejskiej podkreślał, że praworządność ? obok wolności i równości szans ? musi pozostać fundamentem UE. ? ?Praworządność dla obywateli UE nie stanowi opcji, musi być obowiązkiem. Kraje członkowskie zdecydowały, że Trybunał Sprawiedliwości UE jest ostateczną instancją. Członkostwo w Unii oznacza poszanowanie wyroków sądów. Podważanie ich niezależności to odbieranie obywatelom ich praw? ? mówił Juncker. To oczywiste nawiązanie do PiS-owskich zmian w sądownictwie oraz do ? pierwszego w historii Unii ? nierespektowania decyzji Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zakazu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.
Juncker, także bez wymieniania krajów, krytykował ?nierówny stopień solidarności? w stosunku do kryzysu uchodźczego. Apelował, by ?Europa pozostała kontynentem solidarności?. Dla szefa Komisji najważniejsza jest obecnie reforma strefy euro. Chciałby, by wszystkie kraje Unii przystąpiły do eurolandu.
Zapowiedział stworzenie unijnych narzędzi (w tym finansowych) pomagających krajom UE spoza eurolandu (chodzi m.in. o Polskę, Węgry, Szwecję) w drodze do wspólnej waluty. Zaproponował też połączenie funkcji szefa Rady Europejskiej i szefa Komisji Europejskiej po zakończeniu kadencji Donalda Tuska i jego samego. Takie rozwiązanie proponował już w 2011 polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Źródło: Gazeta. Wyborcza

Sprawdź także

D. Korneluk wygrał konkurs

W poniedziałek zaczęły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką prokuratorów chętnych do kierowania Prokuraturą Krajową. Komisja …