Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / RPO: „Rząd złamał prawo”

RPO: „Rząd złamał prawo”

Rzecznik Praw Obywatelskiej Adam Bodnar złożył skargę do sądu administracyjnego w związku z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu polecił Poczcie Polskiej przygotowanie wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Białystok, 11 kwietnia 2019

3

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Adam Bodnar wniósł także o to, by do czasu wyroku wykonanie decyzji Mateusza Morawieckiego zostało wstrzymane.

RPO: Premier wydał decyzję z rażącym naruszeniem prawa

Według Adama Bodnara, polecenie wydane przez premiera nie ma podstawy prawnej. Wskazuje, że zgodnie ze stanem prawnym na dzień 16 kwietnia – czyli w dniu wydania decyzji przez Mateusza Morawieckiego – Poczta Polska nie mogła realizować zadań związanych z organizacją wyborów.

Poczta Polska S.A., na podstawie zaskarżonej decyzji nie może wykonywać żadnych zadań związanych z powszechnymi wyborami korespondencyjnymi Prezydenta RP, gdyż brak jest podstawy prawnej dla tego typu działań. Nie może być za nią uznana ustawa z 6 kwietnia 2020 r. o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. – jest ona dopiero rozpatrywana przez Senat

– wyjaśnia Adam Bodnar. Dodaje jednocześnie, że „wybory Prezydenta Rzeczypospolitej przeprowadzają Państwowa Komisja Wyborcza, okręgowe komisje wyborcze i obwodowe komisje wyborcze”.

Jak podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich, „Prezes Rady Ministrów wydał decyzję administracyjną z rażącym naruszeniem prawa”.

Źródło: gazeta.pl

Sprawdź także

Nie wolno się poddać

Wraz z początkiem roku 2022 nową dyrektorką Amnesty International w Polsce została Anna Błaszczak- Banasiak. …