Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe

Rudy Giuliani kłamał

Licencja prawnicza Rudy’ego Giulianiego została tymczasowo zawieszona. Nowojorscy sędziowie wydali werdykt w czwartek po tym, jak odkryli, że Giuliani, będąc doradcą Donalda Trumpa składał „fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia” związane z wyborami prezydenckimi.
Doradca Donalda Trumpa dopuścił się oszustw wyborczych

W orzeczeniu sądu stwierdzono, że istnieją niepodważalne dowody, że Giuliani, działając jako doradca Trumpa złożył fałszywe oświadczenia dotyczące wyborów. Chodzi głównie o oskarżenia jakoby miało dochodzić do fałszerstw na rzecz Demokratów.

Giuliani jako osobisty prawnik Trumpa wielokrotnie szerzył kłamstwa i wprowadzające w błąd stwierdzenia na temat wyborów. Podważał zwycięstwo Joe Bidena i przekonywał, że doszło do oszustwa w liczeniu głosów w kilku tzw. swinging states, czyli stanach, które nie są jednoznacznie republikańskie lub demokratyczne.
Mówił o głosowaniu za zmarłych i dosypywaniu głosów

W uzasadnieniu przytoczono m.in. jego wypowiedzi o tym, że w Filadelfii oddawano głosy za osoby nieżyjące – w różnych sytuacjach mówił, że głosów tych było 8021 lub „nawet 30 tysięcy”. Twierdził też, że w Pensylwanii odesłano więcej głosów korespondencyjnych, niż rozesłano ich do wyborów. W trakcie śledztwa Giuliani przekonywał, że dowiedział się tego od członka swojego zespołu, który miał to przeczytać na stronie internetowej stanu. Sąd nie znalazł żadnego potwierdzenia tej tezy.
Licencja Giulianiego zawieszona do czasu postępowania dyscyplinarnego

W postanowieniu wyjaśniono, że zawieszenie licencji jest dokonywane tylko w sytuacji, kiedy konieczna jest ochrona społeczeństwa przed przypadkami naruszenia etyki zawodowej. Oceniono, że istnieją niepodważalne dowody, że Giuliani kłamał przed sądem, politykami i opinią publiczną, co robił, by forsować swoją narrację o tym, że oszustwa wyborcze „ukradły” zwycięstwo jego klienta. „Dochodzimy do wniosku, że postępowanie pozwanego zagraża interesowi publicznemu i dlatego uzasadnione jest zawieszenie licencji prawniczej na czas postępowania dyscyplinarnego” – podano.

Sprawdź także

Nie, dla politycznego knebla

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” z dnia 19-12-2021 w sprawie przyjęcia przez Sejm tzw. …