Senat USA podjął decyzję w sprawie impeachmentu Donalda Trumpa
Amerykański Senat uniewinnił w sobotę byłego prezydenta Donalda Trumpa od zarzutu „podżegania do przewrotu”, o co w artykule impeachmentu oskarżała go zdominowana przez demokratów Izba Reprezentantów. W głosowaniu większość senatorów uznała winę Trumpa – wśród nich było siedmioro przedstawicieli Partii Republikańskiej – jednak nie wystarczyło to, by osiągnąć wymagane dwie trzecie głosów.
Zgodnie z oczekiwaniami komentatorów Senat USA, którego obradom przewodniczył prezes Sądu Najwyższego John Roberts, uniewinnił Donalda Trumpa od zarzutów stawianych przez demokratyczną większość w Izbie Reprezentantów. W stuosobowym Senacie za skazaniem byłego prezydenta odpowiedziało się 57 senatorów. Do 50 demokratów dołączyło siedmioro republikanów: Richard Burr, Bill Cassidy, Susan Collins, Lisa Murkowski, Mitt Romney, Ben Sasse i Pat Toomey
XXX
Rusza drugi impeachment Donalda Trumpa. To pierwsza taka sytuacja w historii, gdy z urzędu ma być odwołany były przywódca kraju. W Senacie odbyły się pierwsze mowy: również te emocjonalne odnoszące się do styczniowego szturmu na Kapitol. Senat zdecydował, że proces o impeachment Donalda Trumpa jest zgodny z konstytucją.
We wtorek w Senacie USA rozpoczęło się procedowanie impeachmentu byłego prezydenta Donalda Trumpa. Senat zdecydował, że proces o impeachment Donalda Trumpa jest zgodny z konstytucją (56:44 głosów). Proces będzie kontynuowany w środę w południe czasu lokalnego.
13 stycznia Izba Reprezentantów przegłosowała artykuł impeachmentu Trumpa, w którym zarzuca mu „podżeganie do powstania”. Wniosek o sporządzenie takiego artykułu pojawił się po szturmie zwolenników Trumpa na Kapitol. Do ataku doszło 6 stycznia, zginęło pięć osób, w tym policjant.
Z kolei prawnicy Donalda Trumpa twierdzą, że dochodzi do „teatru politycznego” oraz wykorzystywania emocji po zamieszkach w Waszyngtonie. Z kolei oskarżyciele wskazują na to, że prezydent musi być rozliczany za każdy dzień urzędowania, od początku do końca jego kadencji, a styczniowe zajścia na Kapitolu nie mogą stanowić wyjątku.
Zasady, na jakich przebiegać będzie proces impeachmentu zostały ustalone między przywódcami obu partii. – Naszym świętym obowiązkiem konstytucyjnym jest przeprowadzenie sprawiedliwego i uczciwego procesu o postawienie zarzutów byłemu prezydentowi Trumpowi, najpoważniejszych zarzutów, jakie kiedykolwiek postawiono prezydentowi Stanów Zjednoczonych w historii Ameryki. Niniejsza rezolucja przewiduje sprawiedliwy proces – skomentował ustalenia przywódca demokratów Chuck Schumer