Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Rząd wspiera Komisję Weryfikacyjną

Rząd wspiera Komisję Weryfikacyjną

Premier Beata Szydło i minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformowali, że proponowana ustawa o Komisji Weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie będzie projektem rządowym. Komisja spełni rolę nowego organu administracji publicznej.Na wspólnej konferencji prasowej premier Beata Szydło przypomniała, że od kilku
tygodni praktycznie codziennie wychodzą na jaw kolejne skandaliczne fakty dotyczące reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. – Każdego dnia dowiadujemy się o nowych nieprawidłowościach. Organy państwa podjęły odpowiednie działania, z których jestem zadowolona. Ponieważ sytuacja wymaga nadzwyczajnej reakcji, postanowiliśmy też powołać Komisję Weryfikacyjną, która ma za zadanie wyjaśnić bulwersujące fakty, dojść prawdy i przywrócić sprawiedliwość tym wszystkim, którzy zostali oszukani ? mówiła Beata Szydło. Premier podkreśliła, że politycy muszą ponosić odpowiedzialność za swoje czyny. – Nie może być tak, że ci, którzy przez ostatnie lata rządzili Polską, rządzili Warszawą, dzisiaj umywają ręce. (…) Wreszcie czas, by w polskim państwie inaczej toczyły się sprawy publiczne. Nie może być tak, że państwo ? tak jak za rządów PO-PSL ? chroniło tych, którzy byli silniejsi. Chroniło różnego rodzaju interesy, tolerowało patologie i stało po stronie swoistych oligarchów. Państwo rządzone przez Prawo i Sprawiedliwość stało i będzie stać po stronie zwykłych obywateli. Każdy z Polaków ma czuć się bezpiecznie. Ma wiedzieć, że państwo będzie chronić uczciwych ludzi i nie zezwoli na patologie ? powiedziała.
PRZYWRóCENIE SPRAWIEDLIWOŚCI
Dlatego rząd podejmie prace nad ustawą o Komisji Weryfikacyjnej, którą przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro zaznaczył, że celem proponowanych rozwiązań jest przywrócenie sprawiedliwości. Chodzi też o to, by państwo działało praktycznie, a nie tylko teoretycznie. Minister zwrócił w tym kontekście uwagę na smutny obraz funkcjonowania władz stolicy. – Na przestrzeni ostatnich lat sankcjonowały one działania różnej maści oszustów i biernie przyglądały się procesowi, który prowadził do krzywdy tysięcy mieszkańców Warszawy, wyrzucanych często na bruk, do piwnic lub mieszkań socjalnych, przez osoby, które nie miały żadnego tytułu prawnego, by dysponować kamienicami. Co więcej, władze Warszawy sowicie wypłacały odszkodowania, liczone w setkach tysięcy złotych, ludziom, którzy nigdy nie powinni z tego tytułu dostać ani grosza ? wyjaśniał minister. Komisja Weryfikacyjna, która ma powstać na mocy specjalnej ustawy, będzie wyjaśniać stan prawny warszawskich kamienic, również tych należących do bardzo wpływowych polityków, którzy do tej pory myśleli, że wszystko może im ujść płazem.

Sprawdź także

Oświadczenie 13 sędziów IC SN

Oświadczenie 13 Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Nie można wybierać kandydatów na Prezesa Izby Cywilnej …