Strona główna / Szczypta soli / Sąd jak cenzor

Sąd jak cenzor

Sąd zabronił Marcie Lempart mówić, że Ordo Iuris to „opłacani przez Kreml fundamentaliści”
Prawnicy Ordo Iuris pozwali feministyczną liderkę za „naruszenie dóbr osobistych”. Na ich wniosek na czas procesu sąd zabronił jej „rozpowszechniania informacji o tym, że Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris jest opłacanymi przez Kreml fundamentalistami”

Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet poinformowała w mediach społecznościowych, że otrzymała pismo z warszawskiego sądu. Na czas procesu sąd zabronił jej „rozpowszechniania informacji o tym, że Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris jest opłacanymi przez Kreml fundamentalistami”.

Chodzi o wpis Lempart na Twitterze z 15 października 2019 roku, odnoszący się do rozpatrywanego przez Sejm projektu obywatelskiego „Stop pedofilii”, zakazującego edukacji seksualnej w szkołach. Autorem projektu była walcząca z dostępem do legalnej aborcji fundacja Pro – prawo do życia. W Sejmie projekt przedstawiał Olgierd Pankiewicz, ekspert Ordo Iuris.

Zawarte w projekcie drakońskie przepisy nie mają sobie równych w żadnym z europejskich państw. Mimo to, 15 października podczas pierwszego czytania ustawy w Sejmie, poparcie dla surowych kar za edukację zdrowotną wyraziła nie tylko Konfederacja, ale także Prawo i Sprawiedliwość. Projekt został odesłany do pracy w komisji.

W tekście „Dlaczego dzieci i młodzież potrzebują rzetelnej edukacji seksualnej? Czego nie rozumieją posłowie PiS” tłumaczyliśmy, jak szkodliwy dla najmłodszych może być brak edukacji seksualnej. Jak pisało Polskie Towarzystwo Seksuologiczne, „edukacja seksualna jest podstawowym działaniem zmniejszającym prawdopodobieństwo stania się zarówno ofiarą, jak i sprawcą przemocy seksualnej”.

16 października Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował pod Sejmem demonstrację protestacyjną. Podobne odbyły się w wielu miejscowościach w całej Polsce.

Dzień wcześniej Marta Lempart napisała na TT
Składając pozew fundacja Ordo Iuris wystąpiła o tzw. zabezpieczenie, czyli gwarancję, że do czasu rozstrzygnięcia sporu sądowego Lempart nie będzie powtarzała sformułowań, które – zdaniem Ordo Iuris – naruszają dobra osobiste Stowarzyszenia.

Sąd na przystał i wydał postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia.

Zgodnie z artykułem 755 kodeksu postępowania cywilnego, sąd może ustanowić takie zabezpieczenie na okres nie dłuższy niż rok. Nie może go stosować wówczas, gdy sprzeciwia się temu „ważny interes publiczny”.

„Instytut Ordo Iuris wygrał pierwszą bitwę w wojnie o swoje dobre imię” – z radością donosi powiązany z tą organizacją ultraprawicowy portal Polonia Christiana.

Więcej o działalności Ordo Iuris i związkach polskich fundamentalistów katolickich z Rosją na OKO.press

Sprawdź także

PKW jak feniks

Sławomir Patyra: Prezydent powinien bez zbędnej zwłoki wydać postanowienie o powołaniu członków Państwowej Komisji Wyborczej …