Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Sądowa kwarantanna

Sądowa kwarantanna

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” w związku z epidemią koronawirusa apeluje do Ministra Sprawiedliwości o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, w tym osób pracujących w sądach.

Każdego dnia tysiące osób, w tym obywateli innych państw;przychodzi do sądów. Rocznie;rozpoznawanych jest w nich ok. 20 mln. spraw. W zamkniętych pomieszczeniach odbywają się rozprawy oraz przyjmowani są interesanci.

W sądach nie zapewniono koniecznych środków bezpieczeństwa. Nie dezynfekuje się pomieszczeń, nie egzekwuje obowiązku dezynfekcji rąk przed wejściem do sali rozpraw czy sekretariatu. Tym samym istnieje realne niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się koronawirusa.

Należy niezwłocznie wprowadzić profilaktycznie badanie przez służby medyczne każdej osoby przychodzącej do sądu, czy nie ma objawów zakażenia.

Dowodem na konieczność wdrożenia powyższych środków bezpieczeństwa jest sytuacja, która – według doniesień medialnych – miała miejsce w Sądzie Rejonowym w Janowie Lubelskim. Stwierdzono tam zakażenie koronawirusem u pracownicy tego Sądu. Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Janowie Lubelskim wprowadzono obowiązkową kwarantannę i zawieszono działalność tego sądu.

Koronawirus w Polsce. Sędzia: cały dzień zastanawiałem się, czy świadek nie jest zakażony

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” w związku z epidemią koronawirusa zaapelowało do ministra sprawiedliwości o zapewnienie bezpieczeństwa osobom pracującym w sądach. Resort wydał komunikat ws. ARS-CoV-2.

Koronawirus w Polsce. Sędzia Przymysiński: cały dzień zastanawiałem się, czy świadek nie jest zakażony

Koronawirus w Polsce. Sędzia Przymysiński: cały dzień zastanawiałem się, czy świadek nie jest zakażony (East News, Fot: Stefan Maszewski/Reporter)

Przedstawiciele sędziowskiej organizacji przypominają, że każdego dnia do sądów przychodzą tysiące osób (w tym obywateli innych państw), a rozprawy odbywają się w zamkniętych pomieszczeniach.

„W sądach nie zapewniono koniecznych środków bezpieczeństwa. Nie dezynfekuje się pomieszczeń, nie egzekwuje obowiązku dezynfekcji rąk przed wejściem do sali rozpraw czy sekretariatu. Tym samym istnieje realne niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się koronawirusa” – stwierdza w komunikacie „Iustitia”.

– Dzisiaj przez cały dzień byłem na sali sądowej i z niepokojem patrzyłem na barierkę przy miejscu dla świadka, przy której co pół godziny zmieniała się osoba. Zastanawiałem się, co by było gdyby to ona była źródłem zakażenia – mówi Wirtualnej Polsce sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy SSP „Iustitia”.

Stowarzyszenie zaapelowało o wprowadzenie profilaktycznych badań przez służby medyczne każdej osoby przychodzącej do sądu, czy nie ma objawów zakażenia.

Po godz. 15 komunikat ws. działań w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wydał resort sprawiedliwości.

Poinformowano, że – zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego – w sądach, placówkach penitencjarnych i prokuraturach stosowane są procedury profilaktyki, w tym wzmożonej higieny, ograniczania kontaktów z osobami, które wracają z zagranicy z rejonów zagrożeń, ochrony zdrowia osób pracujących, osadzonych i interesantów.

Koronawirus w Polsce. Jest decyzja o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli

Koronawirus w Polsce. Konferencja z prezesami sądów

„Dzisiaj w resorcie sprawiedliwości odbyły się video konferencje z dyrektorami i prezesami sądów w całej Polsce, podczas, których wszystkie placówki raportowały wdrożone procedury bezpieczeństwa, w tym odsuwanie od pracy sędziów i pracowników wracających z miejsc zagrożonych epidemią koronawirusa, prowadzenie video przesłuchań świadków, ograniczanie udziału publiczności w rozprawach, stosowanie telepracy w przypadkach potencjalnego zagrożenia, umiejscowienie płynów odkażających dla interesantów i personelu przed niektórymi placówkami czy też decyzje o sprawdzaniu temperatury interesantów”

– Powtórzę: cały dzień spędziłem na sali sądowej i niestety nie było informacji o żadnych procedurach – komentuje sędzia Przymusiński.

Sprawdź także

Pamięć o „Szarym Człowieku”

Jesienią 2017 roku w proteście przeciwko władzy PiS przed PKiN samospalenia dokonał Piotr Szczęsny. Jak …