Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / Sądowe chamstwo

Sądowe chamstwo

Rozprawy zaczynają się punktualniej, ale sędziowie coraz częściej agresywni. W 4 proc. spraw sędziowie odnoszą się do osób znajdujących się na sali sądowej w sposób niekulturalny lub agresywny. To dwukrotnie częściej niż przed rokiem – to kluczowy wniosek z najnowszego raportu fundacji Court Watch Polska.
Rozprawy zaczynają się punktualniej, ale sędziowie coraz częściej agresywni
Wiele wskaźników, którymi posługuje się w raporcie fundacja Court Watch Polska, jest ocennych. Natomiast metoda badawcza od wielu edycji pozostaje bez zmian, dlatego dane można porównywać

Court Watch Polska to fundacja, która regularnie przeprowadza obywatelski monitoring sądów. Aktywiści właśnie opublikowali najnowsze opracowanie. Wnioski są raczej pesymistyczne. Z poprzedniej analizy wynikało bowiem, że zaledwie w co pięćdziesiątej sprawie sędziowie są niekulturalni lub agresywni. Teraz już w co dwudziestej piątej.

Coraz częściej też sędziowie nie pouczają o przysługujących świadkom lub stronom prawach (8 proc. do 6 proc. w poprzedniej edycji), a także nierówno traktują strony (3 proc. względem 1 proc.).
Agresja w sądzie

Fundacja Court Watch Polska zaznacza, że wiele wskaźników, którymi się posługuje w raporcie, jest ocennych. Nie da się bowiem obiektywnie wskazać, kiedy sędzia jest agresywny. Natomiast metoda badawcza od wielu edycji pozostaje bez zmian – opiera się na ocenie obserwatorów wizytujących sądy w imieniu fundacji. Dlatego – w ocenie twórców opracowania – dane można z edycji na edycję porównywać. Uzasadnione więc jest twierdzenie, że liczba niekulturalnych i agresywnych zachowań w ciągu roku zwiększyła się dwukrotnie – z 2 proc. do 4 proc.
Źródło: money.pl

Sprawdź także

Pogranicze śmierci

Unia Europejska w reakcji na śmierć czterech osób przy granicy Polski z Białorusią (trzech po …