Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Sądowy terror w Azerbajdżanie

Sądowy terror w Azerbajdżanie

Khadija Ismayilova, azerska dziennikarka śledcza krytykująca reżim Ilhama Aliyeva, została skazana na karę 7 i pół roku pozbawienia wolności. W wydanym oświadczeniu HFPC i koalicja Sport for Rights stanowczo potępiły wyrok. Khadija Ismayilova została aresztowana 1 grudnia 2014 r. i od tej pory oczekiwała na wyrok w areszcie tymczasowym w Baku.
Początkowo zarzuty dotyczyły nakłonienia do próby samobójczej jej byłego partnera. Następnie zarzuty zmieniono, a dziennikarkę oskarżono o pranie brudnych pieniędzy, matactwa finansowe, przestępstwa podatkowe i nadużywanie pozycji służbowej. Jak podkreślają organizacje pozarządowe w oświadczeniu, postępowanie w sprawie Khadijy Ismayilovej nie spełniało żadnych, nawet podstawowych gwarancji procesowych. Podobnie było w przypadku innych prowadzonych ostatnio w Azerbejdżanie postępowań przeciwko aktywistom i obrońcom praw człowieka. Jak wynika z przeprowadzonych obserwacji procesów, wnioski obrony są regularnie oddalane, a sędziowie otwarcie stoją po stronie oskarżycieli. Organizacje pozarządowe zwracają uwagę na zupełny brak poszanowania prawa do rzetelnego procesu.
“Proces i skazanie Khadijy Ismayilovej wpisuje się niestety w to, co ostatnio dzieje się w Azerbejdżanie. Represje społeczeństwa obywatelskiego w niespotykanych dotąd rozmiarach uderzają w dziennikarzy i aktywistów broniących demokracji i praw człowieka. Tak było z Intigamem Aliyevem, Rasulem Jafarovem i Leylą Yunus. Dla nas to powód, żeby nadal upominać się o prawa człowieka w Azerbejdżanie? ? mówi Danuta Przywara, Prezes HFPC. Khadija Ismayilova jest niezależną dziennikarką śledczą.
Zasłynęła serią materiałów ujawniających korupcję elit politycznych Azerbejdżanu. W swoich materiałach rozpowszechnianych przez Radio Wolna Europa otwarcie mówiła o azerskiej dyktaturze. Mimo pogróżek i ostrzeżeń, aby z zagranicznych podróży nie wracała do kraju, nie zaprzestała pracy dziennikarskiej.
W 2015 r. Khadija Ismayilova była nominowana do Nagrody Solidarności im. L. Wałęsy. Oświadczenie koalicji Sport for Rights jest dostępne na stronie HFPCz.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …