Najnowsze informacje

Ściganie zbrodni na Ukrainie

10 września w Kijowie rozszerzono zakres działania Wspólnego Zespołu Śledczego (JIT) o postępowania dotyczące przestępstw popełnianych na szkodę ukraińskiej ludności cywilnej. W dniu 11 września w Kijowie odbyła się międzynarodowa konferencja „Zjednoczeni dla Sprawiedliwości” dotycząca rosyjskich ataków na infrastrukturę cywilną. W obu wydarzeniach udział wziął Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk.

Wspólny Zespół Śledczy (JIT)

W dniu 10 września 2024 r. w Kijowie odbyło się spotkanie przedstawicieli siedmiu krajów wchodzących w skład Wspólnego Zespołu Śledczego (JIT), badającego przestępstwa związane z rosyjską agresją na Ukrainę. Stronę polską reprezentował Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk.

Podczas spotkania podpisano zmiany w umowie o powołaniu Wspólnego Zespołu Śledczego, rozszerzając zakres jego działania o postępowania dotyczące tortur, nieludzkiego traktowania, filtracji, bezprawnego pozbawienia wolności i innych przestępstw popełnianych wobec ludności cywilnej.

Wspólny Zespół Śledczy (JIT) utworzono w dniu 25 marca 2022 roku pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą celem uproszczenia i wzmocnienia wzajemnej współpracy pomiędzy prokuraturami prowadzącymi postępowania dotyczące rosyjskiej agresji. W kolejnych miesiącach do zespołu dołączył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (ICC), Europol oraz Łotwa, Estonia, Słowacja i Rumunia. Ponadto w marcu 2023 roku strony JIT podpisały porozumienie o współpracy i koordynacji z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. 

W lipcu 2023 powstało Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie (ICPA), którego celem jest wsparcie i koordynacja postępowań w sprawie zbrodni agresji na Ukrainę. 

Posiedzenie Wspólnego Zespołu Śledczego odbyło się dzień przed rozpoczęciem Konferencji „Zjednoczeni dla Sprawiedliwości”.


Konferencja międzynarodowa „Zjednoczeni dla Sprawiedliwości”

W dniu 11 września 2024 r. w Kijowie odbyła się konferencja międzynarodowa „Zjednoczeni dla Sprawiedliwości. Odpowiedzialność za ataki na obiekty cywilne”, zorganizowana przez Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.

Konferencję otworzył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z Prokuratorem Generalnym Ukrainy Andrijem Kostinem i Prezesem Eurojust Ladislavem Hamranem. W konferencji wziął udział Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk oraz inni przedstawiciele państw i organizacji zaangażowanych w działania mające na celu pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sprawców zbrodni międzynarodowych popełnionych na Ukrainie.

Konferencja była poświęcona atakom Rosji na kluczową infrastrukturę cywilną i ich wpływowi na ludność Ukrainy. Celem konferencji było zwiększenie świadomości światowej opinii publicznej na temat skali ataków Federacji Rosyjskiej i ich skutków.

Podczas konferencji omówiono postępy osiągnięte przez prokuraturę ukraińską, prokuratury innych krajów, jak również przez organizacje międzynarodowe w zakresie dokumentowania i ścigania zbrodni rosyjskich popełnianych podczas inwazji na Ukrainę. Konferencja obejmowała kilka sesji poświęconych analizie skali zniszczeń: infrastruktury energetycznej, placówek opieki zdrowotnej, infrastruktury zbożowej i portów i placówek edukacyjnych. W tym zakresie wskazano m.in., iż ukraińscy prokuratorzy i śledczy udokumentowali zniszczenie ponad 3500 placówek edukacyjnych w wyniku bombardowań i ostrzałów, w tym 365 z nich zostało całkowicie zniszczonych. 840 obiektów medycznych zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Poruszono również kwestię nielegalnej sprzedaży technologii do Rosji.

Więcej na temat konferencji na stronie Eurojustu i ukraińskiej Prokuratury Generalnej.

prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej

Sprawdź także

Oszuści z SN oskarżeni

Zespół ds. rozliczeń PiS zawiadomił prokuraturę w sprawie sędziów, którzy wydali uchwałę Sądu Najwyższego odnoszącą …