Najnowsze informacje
Strona główna / Listy / Sędzia o komornikach

Sędzia o komornikach

Na podpis prezydenta RP czeka nowelizacja ustawy o komornikach (pisze o tym m.in. Gazeta Prawna w numerze z 15 lutego 2010 r). Na mocy jej przepisów dłużnicy będą mogli ubiegać się w sądzie o obniżenie opłat pobieranych przez komorników za prowadzenie egzekucji. W latach 2004?2006, kiedy taka możliwość był przewidziana przez prawo, dłużnicy złożyli 12 tys. wniosków o obniżenie opłaty egzekucyjnej ? a przepisy nie były wówczas aż tak szeroko sformułowane (dotyczyły przypadków określonych jako szczególne).

Uchwalając tę ustawę lekką ręką wrzucono więc do sądów tysiące nowych spraw rocznie. Czy jednocześnie przekazano pieniądze pozwalające sfinansować te dodatkowe zadania? Nic mi o tym nie wiadomo, a zatem będzie jak zwykle ? sądy traktuje się jak worek bez dna, można dorzucać kolejne sprawy, nie martwiąc się o zapewnienie środków na ich sprawne osądzenie.
Są na świecie państwa, w których w takiej sytuacji sądy otrzymują określoną kwotę za każdą dodatkową sprawę ? na zatrudnienie dodatkowej obsady, wydatki rzeczowe itp. U nas spodziewam się raczej kolejnych utyskiwań typu:, że ?sądy wolno pracują?, ?sędziowie są leniwi? i ?sądy w innych krajach lepiej sobie radzą?. Jest przyczyna, będzie też skutek.
Sędzia Bartłomiej Przymusiński

Sprawdź także

Mediacje z mediatorami

Otwarty dialog na rzecz mediacji – Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczyna współpracę ze środowiskiem mediacyjnym Ministerstwo Sprawiedliwości …