Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Sędziami tylko wyznawcy PiS

Sędziami tylko wyznawcy PiS

Usunięcie z zawodu, kary pieniężne. PiS przygotowało zmiany dyscyplinujące sędziów. Będzie kolejna nowelizacja ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym – dowiedział się reporter RMF FM Patryk Michalski. Prawo i Sprawiedliwość przygotowało zmiany dyscyplinujące sędziów w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. RMF FM publikuje założenia projektu, który jest już gotowy.

Według nowelizacji podważanie statusu innych sędziów – w tym wskazanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa – będzie najcięższym deliktem dyscyplinarnym.
Reklama

Sędziom sądów powszechnych będzie groziło przeniesienie do innego miejsca pracy albo usunięcie z zawodu. W przypadku sędziów Sądu Najwyższego w grę wchodzi wyłącznie złożenie z urzędu sędziego. Do katalogu kar wprowadzona zostanie również kara pieniężna w wysokości miesięcznego wynagrodzenia z dodatkami.
PiS ustawą chce więc zakazać Sądowi Najwyższemu oceny nowej KRS

Rządzący twierdzą, że zmiany mają powstrzymać chaos prawny wywoływany, ich zdaniem, przez niektórych sędziów. Uważają, że jedynym organem uprawnionym do oceniania konstytucyjności organów, takich jak Krajowa Rada Sądownictwa jest Trybunał Konstytucyjny. Powołują się na jego orzecznictwo, a także na orzecznictwo niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego.

PiS ustawą chce więc zakazać Sądowi Najwyższemu oceny nowej KRS, a w konsekwencji prawidłowości powołań sędziów nominowanych na jej wniosek.

Jak mówią informatorzy dziennikarza RMF FM, proponowane rozwiązania były wzorowane na modelu francuskim. Rządzący – na razie – nie zdecydowali się na wprowadzenie przepisów karnych, choć kara więzienia dla sędziów za kwestionowanie statusu innych sędziów również była brana pod uwagę

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-usuniecie-z-zawodu-kary-pieniezne-pis-przygotowalo-zmiany-dy,nId,3563589#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Sprawdź także

Pandemia a ciąża i porody

W publicznych szpitalach w czasie pandemii nie są przestrzegane prawa kobiet rodzących – wynika z …