Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Sędziowie skarżą rząd do ETPCz

Sędziowie skarżą rząd do ETPCz

Przed gmachem Ministerstwa Finansów odbył się briefing dla prasy Stowarzyszenia Sędziów Polskich ?Iustitia?, w którym wzięli udział wiceprezes Barbara Zawisza oraz adwokat Mikołaj Pietrzak. Tematem były indywidualne skargi polskich sędziów do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczących tzw. ?zamrożenia? wynagrodzeń sędziowskich w 2012 roku.
Pierwsze skargi trafiły już do Strasburga, a sędziowie zapowiadają kolejne. ?Nie domagamy się podwyżek, ani dodatkowych pieniędzy? ? wyjaśniała sędzia Barbara Zawisza. ?Mamy poczucie, że tej sprawy nie wolno nam odpuścić. Bo walczymy nie tylko o pieniądze, ale przede wszystkim o zasady. Niezależne sądy to jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawa? ? powiedziała sędzia Zawisza.
Przepisy, które regulują zasady ustalania wysokości sędziowskich wynagrodzeń gwarantują ich coroczną waloryzację proporcjonalnie do wzrostu średniej krajowej. Wynagrodzenia sędziów ustalane są co roku w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce w II kwartale roku poprzedniego ogłaszane przez GUS, a mnożniki wynoszą od 2,05 do 3,23 w zależności od grupy zaszeregowania. Wprowadzenie w 2009 roku takiego sposobu ustalania wynagrodzeń, a więc oderwanie ich wysokości od decyzji organów władzy wykonawczej, miało na celu wzmocnienie zasady niezawisłości sędziów i niezależności sądów.
„Według nas zamrożenie płac w 2012 r. było tylko jednym z elementów prób ograniczania niezależności sądownictwa. Chodzi także na przykład o próby likwidacji małych sądów rejonowych, uprawnienia resortu sprawiedliwości do żądania akt sądowych i ograniczanie sędziowskiej samorządności” – oceniła sędzia Zawisza.
„Sędziowie muszą wiedzieć, że wydając orzeczenia w sprawach niekiedy niewygodnych dla państwa, ich środowisko nie spotka się z reperkusjami, choćby w postaci zamrożenia waloryzacji” ? powiedział pełnomocnik sędziów, adwokat Mikołaj Pietrzak.
Źróło: SSP „IUSTITIA”

Sprawdź także

Świrski przegrał z TOK FM

Sąd nie zgodził się na ukaranie stacji za krytykę podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha …