Strona główna / Relacje z sądów - artykuły / Skazana za nieujawnienie informatora

Skazana za nieujawnienie informatora

Sąd w Łodzi podtrzymał karę 6 tys. zł dla Ewy Żarskiej, reporterki Polsat News, za nieujawnienie danych informatora, który pomógł jej w przygotowywaniu głośnego reportażu „Mała prosiła, żeby jej nie zabijać” Karę wcześniej nałożyła prokuratura, lecz dziennikarka odwołała się. Reportaż Żarskiej został wyemitowany 18 stycznia br. na anteniePolsat News i relacjonował dziennikarskie śledztwo w sprawie pedofila Krzysztofa P., który latami opisywał w mailach swoją działalność – rzekome porwania, gwałty i morderstwa kilkuletnich dziewczynek. Dziennikarka przez pół roku prowadziła śledztwo w tej sprawie i dotarła do nowych informacji.
Dzięki dziennikarskiemu śledztwu Krzysztof P. został zatrzymany w Rosji, gdzie czeka teraz w areszcie domowym na decyzję o ekstradycji. Ewa Żarska dostała podziękowania od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i premier Beaty Szydło. Została też nominowana do nagrody MediaTory 2017 – właśnie za ten reportaż. Prokuratura w Łodzi zdecydowała jednak, że dziennikarka powinna udostępnić jej dane tajnego informatora, niezwykle istotnego dla powstania materiału. Gdy dziennikarka odmówiła, nałożono na nią grzywny w łącznej wysokości 6 tys. zł. Ewa Żarska odwołała się od tej kary do sądu, lecz ten utrzymał ją w mocy.
– Nie chcę tego komentować, ja po prostu nie mogłam złamać dziennikarskiej tajemnicy i ujawnić danych informatora – mówi dla Wirtualnemedia.pl reporterka. Jak się dowiadujemy, sprawa jest o tyle kuriozalna, że dane informatora ma prowadząca postępowanie policja, która dotychczas (współpracując z prokuraturą) nie przekazała ich prokuratorowi.
– A wydawało mi się, że w praworządnym kraju powinno karać się przestępców a nie tych, którzy pomagają w ich namierzeniu – napisała dziennikarka na swoim facebookowym profilu. Rodzima stacja reporterki jak dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl zapewnia jej opiekę prawną w tej sprawie. Oficjalnie jednak stacja nie komentuje czwartkowej decyzji sądu.
We wrześniu 2017 Polsat News plasował się na szóstym miejscu pod względem oglądalości wśród stacji tematycznych, z wynikiem na poziomie 1,14 proc.
Źródło: Wirtualnemedia.pl