Strona główna / Aktualności / Słabnie fala imigrantów

Słabnie fala imigrantów

Można mówić o przełomie – pisze w czwartek „Corriere della Sera”. W sierpniu przypłynęło do Włoch 2800 migrantów, podczas gdy w tym samym okresie przed rokiem ponad 10 tysięcy. To spadek o 72 procent. „Nie przyjmujemy żadnych lekcji w kwestiach humanitarnych”. Włoski dziennik wyraża opinię, że te „sensacyjne” dane mogą oznaczać, że doszłodo przełomu w walce z przemytnikami ludzi. W poprzednich miesiącach liczba migrantów docierających na włoskie wybrzeża stale rosła w porównaniu z poprzednim rokiem.
Zarówno w maju, jak i w czerwcu przybyło po 23 tysiące osób. Padały rekordy: w ciągu dwóch dni w czerwcu przypłynęło 10 tysięcy migrantów. W tej sytuacji oczekiwano trudnego lata, przede wszystkim tragicznego dla migrantów wyruszających w drogę i katastrof na morzu. I właśnie wtedy, gdy szykowano się na przyjęcie dużych liczb migrantów, doszło do przełomu – stwierdza „Corriere della Sera”. Według dziennika zapoczątkowało go wydanie przez MSW w Rzymie dyspozycji statkom organizacji pozarządowych patrolujących Morze Śródziemne i zabierających migrantów na swe pokłady, aby byli tam obecni także przedstawiciele policji. Ich zadaniem ma być prowadzenie czynności w ramach śledztw dotyczących procederu przemytu ludzi. (…)
Poza tym do walki z nimi przystąpiła libijska straż przybrzeżna, wyposażona przez Włochów w łodzie patrolowe i przez nich wyszkolona – podkreśla gazeta. Wyjaśnia zarazem, że dzięki wzmocnieniu ochrony południowej granicy Libii spadła także liczba uciekinierów, przybywających tam z głębi Afryki na wybrzeże, by odpłynąć do Europy. Dodatkowo dzięki inicjatywie ONZ 5 tysięcy migrantów zgodziło się wrócić do swoich krajów, bo otrzymali wsparcie ekonomiczne.
Źródło: PAP (http://www.tvn24.pl)

Sprawdź także

Szczyty pogardy prawa

„Spotkaniem publicystycznym” nazwał posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa świadek Mikołaj Pawlak. Odmówił złożenia przyrzeczenia, a …