Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA

Śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA

Prokuratura Generalnej odpowiada na apel HFPC o szybkie śledztwo w sprawie więzień CIA. Helsińska Fundacja Praw Człowieka otrzymała odpowiedź Prokuratury Generalnej z dnia 4 lutego 2011 r. na wystąpienie z 17 grudnia 2010 r., w którym Fundacja ponownie zwróciła się o jak najszybsze i jak najpełniejsze wyjaśnienie zarzutów dotyczących istnienia na terytorium Polski tajnych ośrodków CIA, w których najprawdopodobniej nielegalnie przetrzymywano i torturowano osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną.
Prokuratura Generalna poinformowała, że prokuratura kontynuuje prowadzenie postępowania wszczętego o czyn z art. 213 § 1 kk, tj. w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych działających na szkodę interesu publicznego. Przeprowadzono czynności, które związane są z weryfikacją faktu lądowania w latach 2002-2003 na lotnisku w Szymanach samolotów wykorzystywanych przez CIA. Prokuratura podkreśliła, że w toku śledztwa przesłuchano w charakterze świadków m.in. funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej, pracowników portu lotniczego w Szymanach, kontrolerów lotów oraz jednego z członków Komisji Parlamentu Europejskiego, która badała sprawę.
Prokuratura uzyskała również dokumentację z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej dotyczącej samolotów lądujących na lotnisku w Szymanach. Jak poinformowano, materiały te włączono do akt śledztwa jeszcze przed tym, jak zwróciła się o nie Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Ponadto, do akt sprawy dołączono zarówno raporty instytucji międzynarodowych, jak i artykuły prasowe poruszające kwestię tajnych więzień CIA w Polsce.
Następnie Prokuratura podała, że przyjęte zostały zgłoszenia pełnomocników pokrzywdzonych ? Al-Nashiriego oraz Abu Zubaydah. Prokuratura zapowiedziała również, że zostaną rozpoznane wnioski ww. pełnomocników o przeprowadzenie czynności procesowych. Ponadto Prokuratura nie zgodziła się z zarzutami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, że postępowanie w sprawie więzień CIA w Polsce jest przedłużające się i nieefektywne. W ocenie Prokuratury, czynności w tej sprawie były i są realizowane w sposób zaplanowany i pozwoliły na uzyskanie istotnych dowodów, zapobiegając tym samym ich utracie.

Sprawdź także

Migranci pozwali rząd RP

Skarga migrantów zawróconych do linii granicy. Opinia Rzecznika dla ETPC. Sprawę zbada Wielka Izba Trybunału …