We wtorek Sąd Najwyższy wystosował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dwa kolejne pytania prejudycjalne. Chodzi o kwestię niezależności władzy sądowniczej w Polsce. Co więcej, pojawił się również wniosek o zastosowanie w tej sprawie trybu przyśpieszonego. Jak powiedział rzecznik SN, sędzia Michał Laskowski na konferencji prasowej,
wątpliwości dotyczą KRS.
– Sąd Najwyższy zastanawia się, czy sposób powołania sędziów jest zgodny z Konstytucja, jak i standardami europejskimi – tłumaczył sędzia dziennikarzom. Jak podkreślił Laskowski, Sąd Najwyższy chce zapytać, „jaki jest standard europejski i czy można tę sytuację z nim pogodzić”. Pierwsze pytanie dotyczy Izby Dyscyplinarnej SN, w której mają orzekać wyłącznie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa. Sąd Najwyższy pyta TSUE, czy jest to sąd niezależny i niezawisły w rozumieniu prawa europejskiego.
Jeśli TSUE odpowie negatywnie na pierwsze pytanie, Sąd Najwyższy chce dopytać Trybunał o to, czy prawo unijne należy interpretować tak, że niewłaściwa izba SN, do której wniesiono środek zaskarżenia w sprawie unijnej, powinna pominąć przepisy krajowej ustawy wyłączające jej właściwość w tej sprawie.
Warto przypomnieć, że w sierpniu Sąd Najwyższy przedstawił pierwszych pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie artykułów, których te pytania dotyczą. Chodzi m. in. o zasadę nieusuwalności sędziów i odwoływanie ich ze względu na wiek. Co więcej, Sąd Najwyższy, na mocy przepisów kodeksu cywilnego, zdecydował także o zawieszeniu stosowanie zmienionych artykułów ustawy o SN, których dotyczą pytania do unijnego TS. Rozpatrywanie wniosku Sądu Najwyższego przez TSUE rozpoczęło pod koniec sierpnia.