Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Specwydział rozbił dwa gangi

Specwydział rozbił dwa gangi

Do Sądu Okręgowego II Wydział Karny w Zielonej Górze skierowany został przez Prokuraturę Apelacyjną w Poznaniu, Wydział V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji akt oskarżenia przeciwko 15 osobom, podejrzanym m.in., z art. 258 § 1 i § 3 kk. (kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej). Rozbito 2 gangi. Jedna byłą kierowana przez Piotra S.; druga przez Janusza W. Dokonywały one przestępstw przeciwko działalności instytucji państwowych, wiarygodności dokumentów oraz mieniu, w tym paserstwa samochodów, przerabiania numeracji identyfikacyjnej pojazdów, a następnie wprowadzania ich do
Do legalnego obrotu gospodarczego wprowadzono 10 pojazdów pochodzących z przestępstwa o łącznej wartości około 700.000 złotych. Zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy wykazał, iż zarówno Piotr S. jak i Janusz W. będąc pozbawionymi wolności i przebywając w Areszcie Śledczym w Zielonej Górze jako osadzeni, kierowali swoimi zorganizowanymi grupami przestępczymi, za pośrednictwem posiadanych nielegalnie telefonów komórkowych, przez które kontaktowali się z ich członkami pozostającymi na wolności. Jak ustalono telefony dla Janusza W. i dla Piotra S. wnosili funkcjonariusze służby więziennej w zamian za korzyści majątkowe. Funkcjonariuszy tych ustalono w toku śledztwa.
Do grupy kierowanej przez Piotra S. należało 5 osób, a do grupy kierowanej przez Janusza W. należało 7 osób. Mechanizm działania przestępczego obu grup był taki sam: uzyskanie z komisów niemieckich kopii oryginalnych dokumentów pojazdów, na ich podstawie złożenie ? zamówienia” u złodziei na pojazd odpowiadający swoimi danymi temu z dokumentów, odebranie samochodu pochodzącego z przestępstwa, przerobienie jego dokumentów oraz oznaczeń identyfikacyjnych. Ostatnim etapem tych działań była sprzedaż takich pojazdów pokrzywdzonym, przy wytworzeniu w ich przekonaniu błędnego przeświadczenia o legalności tych pojazdów.

Sprawdź także

PiS nie uznaje TS UE

„Znieważyła, nazywając dublerem”. Sędzia ma dyscyplinarkę za powołanie się na wyrok Trybunału w Strasburgu Łukasz …